Uszczelnianie okien i drzwi

Profesjonalne firmy instalatorskie, zajmujące się montowaniem stolarki otworowej, podkreślają często, że okna i drzwi zewnętrzne wymagają regularnych serwisów. Konserwatorów należy wzywać zawsze, kiedy okna zaczynają ciężko się otwierać, nie można ich domknąć lub uchylić. Niezależnie od takich interwencji, przynajmniej raz do roku mechanizmy okuć powinny być wyregulowane, a ramy i skrzydła uważnie skontrolowane. Podczas takiego przeglądu zazwyczaj sprawdza się również uszczelnienia okien i drzwi.

Szczególne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie okien na zimę. Uszczelki powinny być starannie uzupełnione i nasmarowane preparatami konserwującymi. Zwłaszcza w przypadku skrzydeł, które są otwierane lub uchylane niezależnie od pory roku oraz drzwi zewnętrznych, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli uszczelnienia do okien i drzwi będą niepełne lub spękane, to pomiędzy ramę a skrzydło może dostać się woda. Jeżeli temperatura spadnie poniżej zera, to uszczelka przyklei się do okna. Każde uchylenie lub otworzenie skrzydła powoduje wtedy rozerwanie i trwałe uszkodzenie uszczelki.

Odpowiednie przygotowanie okien i drzwi na zimę może uchronić nas przed poważnymi awariami, które kosztują znacznie więcej niż rutynowy serwis. Zadbane okucia, zabezpieczone skrzydła i ramy oraz zakonserwowane uszczelki do okien i drzwi dają gwarancję, że w czasie zimy nie przydarzą nam się żadne, przykre niespodzianki. Konieczność przeprowadzania napraw przy ujemnej temperaturze nie należy przecież do przyjemnych rzeczy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uszczelniania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.