Specyfika zabawek sensorycznych

Poznając świat, dzieci nabywają kluczowe umiejętności, w tym te związane z sensoryką, zmysłowym odbieraniem i przetwarzaniem rzeczywistości. Zabawki sensoryczne to świetny sposób na rozwój nowych umiejętności w tym obszarze. Przez ich zróżnicowane faktury, kształty, kolory czy wydawane dźwięki dziecko angażuje różne zmysły, świetnie się przy tym bawiąc.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Propozycji dostępnych na rynku jest naprawdę sporo – począwszy od tradycyjnych pluszaków, a skończywszy na pozytywkach i matach aktywnościowych. Należy je dostosować do wieku malucha. Ząbkującemu niemowlakowi z pewnością przypadnie do gustu zabawka wykonana z miękkiego kauczuku, roczne dziecko odnajdzie frajdę w zabawie wirującymi przyssawkami, a jeszcze starszemu można sprezentować panele sensoryczne z różnorodnymi wypełnieniami. Dużą popularnością cieszą się także muzyczne gadżety czy pluszowe bądź dmuchane książeczki.

Chwytanie, zgniatanie, toczenie, dotykanie, głaskanie, potrząsanie, słuchanie, naśladowanie dźwięków – zabawki sensoryczne dają ogromne możliwości zabawy, stymulacji zmysłów i rozwoju motorycznego.

Nauka przez zabawę

Zabawki edukacyjne są znakomitym pomysłem na naukę różnych umiejętności niejako „przy okazji”. Na przykład rozwiązywanie łamigłówek, układanie klocków wspiera rozwój logicznego myślenia, koncentracji, uważności, cierpliwości. Umiejętności, takie jak pisanie, czytanie czy liczenie również można rozwijać poprzez dobór odpowiednich zabawek.

Maluchy mogą poznawać literki i cyferki i uczyć się ich kształtów, wykorzystując drewniane lub gumowe klocki, piankowe wycinanki itp. Co ważne, zabawę można zmieniać i rozwijać wraz z wiekiem dziecka. Na początku może to być na przykład wodzenie paluszkiem po wyżłobionym kształcie, a gdy maluch podrośnie, może układać z literek coraz bardziej skomplikowane wyrazy lub liczyć i ćwiczyć operacje matematyczne z wykorzystaniem cyferek.

Wybierając zabawki sensoryczne dla dziecka, warto kierować się jakością wykonania oraz posiadanymi atestami bezpieczeństwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja, Zabawki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.