Doradca podatkowy

Zawód doradcy podatkowego jest zawodem zaufania publicznego, którego wykonywanie jest ściśle obwarowane przepisami.

Jak zostać doradcą podatkowym

Aby zostać doradcą podatkowym trzeba przede wszystkim spełniać wymogi formalne – m.in. posiadać wyższe wykształcenie, pełną zdolność do czynności prawnych, nieposzlakowaną opinię itd. Następnie zdać egzamin państwowy, pisemny oraz ustny, odbyć 6 miesięczną praktykę zawodową i złożyć wniosek o wpis na listę doradców podatkowych. Po złożeniu ślubowania i wpisaniu na listę staje się pełnoprawnym doradcą podatkowym ze wszystkimi uprawnieniami.

Dodatkowym obowiązkiem ciążącym na doradcach podatkowych jest nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji, bycie na bieżąco z aktualnie obowiązującym prawem podatkowym, tak by zawsze być w stanie udzielić klientom rzeczowych i wiarygodnych porad, wyjaśnień i opinii związanych z podatkami.

Obowiązki doradcy podatkowego

Obowiązki i zadania stojące przed doradcą podatkowym są bardzo rozległe. Oprócz bieżącego doradztwa podatkowego istotne jest także reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi w czasie kontroli i postępowań podatkowych, przygotowywanie pism, wniosków o ulgi podatkowe, skarg, zażaleń, zeznań, deklaracji podatkowych, a także prowadzenie ksiąg podatkowych.

Kolejne nowelizacje przepisów prawa podatkowego, których jesteśmy świadkami w ostatnim czasie, powodują u wielu przedsiębiorców niepokój związany z niemożnością nadążenia za zmianami, trudnościami w rozeznaniu się ze wszystkimi nowymi obowiązkami czy uprawnieniami. Tu nieoceniona będzie pomoc wykwalifikowanego doradcy podatkowego, który pomoże odnaleźć się w gąszczu nowych przepisów i uchroni przed negatywnymi konsekwencjami zmian.

Podatek dochodowy PIT i CIT, podatek od towarów i usług VAT, podatek od spadków i darowizn, sukcesja majątku, rozliczenia kryptowalut, podatek od nieruchomości – te tematy i wiele innych nie mają przed doradcą podatkowym tajemnic.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes i ekonomia, Finanse i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.