Zastosowania tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Polichlorek winylu, polietylen, poliuretan, poliwęglan, poliamid, silikon to tylko niektóre tworzywa sztuczne, które znajdziemy w różnych produktach wokół nas. Wykonuje się z nich nie tylko różnego rodzaju opakowania z folii, na przykład opakowania na pieczywo i wszechstronne torby foliowe, ale również uszczelki do kabin prysznicowych, urządzenia bezpieczeństwa drogowego, wyroby budowlane, wystawy sklepowe, akcesoria florystyczne, przyssawki, modele samolotów do składania i wiele innych.

Do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zalicza się lustra drogowe, których zadaniem jest zwiększenie kąta obserwacji w miejscach o ograniczonej widoczności – na przykład na skrzyżowaniach, gdzie przy samej drodze stoją wysokie drzewa lub budynki. Lustra wykonane są z nietłukącego i trwałego materiału, dzięki czemu zachowują swoje doskonałe właściwości przez długie lata. Występują one w różnych kształtach oraz długości średnicy zwierciadła, w wersji okrągłej i prostokątnej, w zróżnicowanych wymiarach, posiadają niezbędne atesty.

Lustra akrylowe to produkt bardzo popularny ze względu na swoje własności nietłukące. Świetnie nadają się także na wystawy sklepowe.

Inne zastosowanie znajdują tworzywa sztuczne w budownictwie. Powstają z nich między innymi świetliki dachowe, które dostarczają do słabo oświetlonych pomieszczeń naturalne światło. Duża przepuszczalność oraz odporność na promieniowanie UV to ich podstawowe cechy. Świetliki kopułkowe to funkcjonalne rozwiązanie zastępujące sztuczne oświetlenie. Ich zaletą jest zwiększenie wydajności pracy oraz zdecydowana poprawa samopoczucia, dzięki naturalnemu światłu wpadającemu do wnętrza pomieszczenia.

Świetliki dachowe stosuje się w budynkach o niskim poziomie oświetlenia. Wytwarzane są przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dopasowuje się je do konstrukcji dachu, by nie zaburzały ogólnego wyglądu budynku.

Produkcją artykułów z tworzyw sztucznych zajmuje się wiele wyspecjalizowanych firm, w ich ofercie można znaleźć np. uszczelki do kabin prysznicowych, okien, drzwi, modele szybowców do składania, karmniki dla ptaków, przyssawki, akcesoria florystyczne, pudełka, opakowania itp.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tworzywa sztuczne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.