Domy energooszczędne pasywne

Domy energooszczędne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim generują o wiele mniejsze koszty eksploatacji, co ma ogromny wpływ na decyzje ludzi, którzy najczęściej budują swoje domy na kredyt. Z drugiej strony warto zauważyć, że są to rozwiązania proekologiczne, bo niskie koszty wynikają z mniejszej ilości spalanego gazu, oleju czy innego paliwa grzewczego. Dzięki temu nie przedostaje się do powietrza tak duża ilość dwutlenku węgla, jak to ma miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Najatrakcyjniejsze pod tym względem są domy energooszczędne pasywne, których zadaniem jest wykorzystanie promieni słonecznych w jak największym stopniu. Projektowane są tak, by wszystkie okna znajdowały się od strony nasłonecznionej, co pozwala na ogrzanie pomieszczeń nawet w czasie mroźnej zimy. Przedostające się przez szyby promienie słońca minimalizują konieczność ogrzewania domu. Ważne jest też to, że wszystkie wnętrza, w których spędzamy dużą ilość czasu, są umiejscowione właśnie po stronie południowej, natomiast kotłownia, pomieszczenia gospodarcze, garaże, garderoby czy spiżarnie znajdują się tam, gdzie słońce najrzadziej dociera. W konstrukcjach domów pasywnych stawia się na proste formy, niewskazane są na przykład balkony, bowiem przy ich budowie trudno jest uniknąć mostków termicznych, powodujących utratę ciepła.

Domy energooszczędne pasywne są jednak dość kosztowne w budowie i wymagają niezwykle starannego wykonania. Liczy się bowiem każda szczelina, którą może uciekać ciepło, należy poświęcić wiele uwagi unikaniu mostków cieplnych. Stosowane są grube izolacje, zapobiegające wychładzaniu się budynku i docieplenia, które kumulują ciepło wewnątrz. Całość musi być tak zaplanowana, by dom był odpowiednio dogrzany i utrzymywał komfortową temperaturę z jak najmniejszym wspomaganiem ogrzewania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.