Przygotowanie dziecka do nauki w szkole

zadanie domowePierwsze, edukacyjne doświadczenia naszego dziecka mają ogromne znaczenie dla jego przyszłej nauki. Właśnie z tego powodu nie wolno zaniedbywać odpowiedniego przygotowania dziecka do zajęć przedszkolnych i szkolnych. Wiara, że profesjonalni wychowawcy nauczą nasze dzieci podstaw może okazać się błędem. Przedszkolna nauka czytania i pisania szybko może przerodzić się w przykry obowiązek. Przez to wiele dzieci traci zaufanie do tego typu placówek i w efekcie traci swoje edukacyjne szanse.

Nauka pisania i czytania nie musi być wcale przykrym obowiązkiem dla dziecka. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, podczas zabawy i rozmów, by maluch prawidłowo rozwijał swoje możliwości. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że idąc do szkoły dziecko powinno orientować się w kierunkach kartki papieru, umieć pokazać dowolnie wybrany jej róg, a także prowadzić pisak od lewej do prawej strony kartki. Z pewnością znajomość liter pomoże mu też w pierwszych miesiącach pobytu w szkole, kiedy nowe warunki i środowisko mogą zakłócić procesy poznawcze.

Warto ułatwić maluchowi przejście z etapu przedszkolnego, gdzie głównie czas poświęcał na zabawy, do etapu szkolnego, gdzie będzie musiał kilka godzin dziennie spędzać w ławce, koncentrując się na tym, co mówi nauczyciel. Mając solidne podstawy, z pewnością poczuje się pewniej i szybciej wdroży się w obowiązki ucznia, a nauka nie będzie dla niego od samego początku poważnym stresem. Rozsądni rodzice powinni wspomagać zabawą edukacyjne zadania swojego dziecka. Szkoła bywa bezduszna i pozostawienie dziecka wyłącznie jej wpływowi może mieć przykre skutki.

Na szczęście są pomoce dydaktyczne, które można wykorzystać w domu, żeby zaznajomić dzieci z literkami i cyferkami. Żłobiony drewniany alfabet działa co najmniej dwutorowo – po pierwsze uczy dzieci kształtów liter, po drugie służy jako pomoc sensoryczna. Wodzenie palcem lub patyczkiem po wyżłobieniu, wysypywanie go ryżem wspiera rozwój sensoryczny dziecka.

Kiedy dziecko nauczy się już literek, kolejnym etapem jest nauka pisania oraz czytania. Ważnym czynnikiem edukacyjnym jest tutaj zadawanie dzieciom zadania domowego polegającego na pisaniu wypracowań i pilnowanie, aby robiły to samodzielnie. Niestety dzisiaj w Internecie i różnego rodzaju ściągach można znaleźć gotowe prace i opracowania tematu. Zadaniem nauczyciela jest skrupulatne sprawdzanie zadań, aby wyłapać ewentualne ściąganie oraz zadawanie nieschematycznych pytań. Umiejętność poprawnego pisania prac, formułowania myśli uczy twórczego, kreatywnego myślenia, które jest niezbędne w dzisiejszym świecie. Jeśli dziecko na etapie szkoły podstawowej nie nauczy się samodzielnego pisania prac, wypracowań domowych, rozprawek, to później w klasie maturalnej będzie miało problem z napisaniem pracy maturalnej i będzie musiało korzystać z pomocy z zewnątrz.

Pierwsze zapisane przez dziecko słowa czy zdania to wyjątkowa rzecz, którą warto zachować na pamiątkę. Zeszyty czy luźne kartki z wprawkami można przechować w teczce z gumką i wracać do nich po latach, wspominając początki edukacji pociechy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.