Gospodarka ściekowa

Gospodarka ściekowa to problem, z którym musi się zmierzyć każdy właściciel domu, zbudowanego w miejscu oddalonym od sieci kanalizacyjnej. Przeważnie istnieje możliwość podpięcia do kanalizacji, jednak trzeba przyznać, że jest to bardzo kosztowne, a są też miejsca, gdzie w ogóle jest to niemożliwe. Dlatego inwestorzy najczęściej wybierają pomiędzy indywidualnymi rozwiązaniami, jakimi są przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz szamba. Różnią się one ceną, rodzajem obsługi, poziomem zaawansowania technicznego, możliwościami zastosowania.

Dlaczego szambo?

Zbiorniki na szamba wykonywane są z betonu lub tworzyw sztucznych.
Szambo jest zbiornikiem typu bezodpływowego, który umieszcza się pod ziemią i służy on jedynie do przechowywania nieczystości, które muszą być z niego systematycznie opróżniane przez specjalistyczne wozy asenizacyjne i transportowane do oczyszczalni. Nieusuwanie zgromadzonych w zbiorniku na szambo nieczystości grozi powstawaniem szkodliwych dla zdrowia związków, więc nie można tego zaniedbać. Szamba nie można więc nazwać bezobsługowym, trzeba regularnie sprawdzać stan zapełnienia i zamawiać ekipę do wywozu nieczystości, za każdym razem uiszczając odpowiednią opłatę.

Jednak szamba mają też swoje zalety. Są najbardziej odpowiednie dla małych działek, gdzie brakuje miejsca na bardziej wymagającą pod tym względem przydomową oczyszczalnię ścieków. Sprawdzają się także w przypadku domków letniskowych, gdzie produkcja ścieków jest stosunkowo mała, więc koszty ich wywozu nie będą wysokie.

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Drugim najpopularniejszym systemem odprowadzania ścieków są przydomowe oczyszczalnie ekologiczne, które mają bardziej zaawansowaną konstrukcję oraz funkcje. Przede wszystkim mają tę przewagę nad szambami, że są samowystarczalne, same oczyszczają powstałe w gospodarstwie domowym ścieki, nie wymagają regularnego opróżniania. Przydomowa oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa, trzeba tylko stosować specjalne biopreparaty z bakteriami a koszt jej budowy zwraca się po kilku latach.

Decyzja o wyborze właściwego rozwiązania w zakresie gospodarki ściekami musi być przemyślana i świadoma, bowiem jej skutki inwestor będzie odczuwał przez wiele lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka ściekowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.