Bezpieczeństwo fotelików samochodowych

mars-niebieskiFoteliki samochodowe są obowiązkiem nakazanym przez odpowiednie przepisy prawne, mającym zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Oczywiście fotelik nie zagwarantuje całkowitego bezpieczeństwa, jeśli samochód bierze udział w poważnym wypadku drogowym, jednak stanowi ochronę podczas drobniejszych kolizji oraz standardowej jazdy.

Każdy rodzic wie, jak trudno utrzymać malucha w jednej pozycji przez dłuższą chwilę. Fotelik samochodowy jest tutaj dużym ułatwieniem, bowiem nie pozwala dziecku swobodnie przemieszczać się po pojeździe w trakcie jazdy. To już jest duże ułatwienie dla kierującego, kiedy ma pewność, że dziecko samo nie wydostanie się z fotelika, a dodatkowo zostaje zminimalizowane ryzyko jakiegoś uszczerbku na zdrowiu.

Dzisiaj na rynku jest wiele akcesoriów samochodowych dla dzieci, uprzyjemniających podróżowanie pociech autem. Mogą to być na przykład zasłonki na szyby z popularnymi postaciami z bajek, chroniące dzieci przed słońcem, organizery, w które można włożyć niezbędne zaopatrzenie dziecka – zabawki, picie, chusteczki itp.

Jeśli chodzi o same foteliki samochodowe, to wybór na rynku jest bardzo duży. Trzeba oczywiście upewnić się, że dany produkt ma stosowne certyfikaty i homologacje, że jest dopuszczony do użytkowania. Oprócz tego najistotniejszą kwestią jest odpowiedni dobór rozmiaru fotelika do wzrostu i wagi dziecka, ponieważ tylko dokładnie dopasowany fotelik może być skutecznym zabezpieczeniem dla dziecka w przypadku nieprzewidzianych problemów.

Dla dziecka ważącego 10 kg, wybieramy fotelik 9-18 kg, a dla pociechy o wadze 20 kg montujemy fotelik samochodowy 15-36 kg itd. Istotny jest także właściwy montaż fotelika w aucie, ponieważ niezastosowanie się do załączonej instrukcji może przynieść przykre konsekwencje.

Producenci fotelików samochodowych prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich wyrobów modnymi kolorami czy wzorami, ale nie dajmy się zwieźć – najważniejsze są parametry techniczne i homologacja fotelika. W internecie dostępne są również testy fotelików samochodowych, które warto zobaczyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria samochodowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.