Konstruowanie instalacji elektrycznej

licznikOsprzęt elektryczny, różnego rodzaju kable, przewody to niezbędne elementy wykorzystywane do konstruowania instalacji elektrycznych – w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych.

Przewody elektryczne dzieli się na wiele rodzajów, w zależności od specjalistycznego przeznaczenia. Są to między innymi uniwersalne przewody instalacyjne okrągłe i płaskie o wszechstronnych zastosowaniach, przewody alarmowe stosowane w instalacjach alarmowych i domofonowych, przewody antenowe do instalacji telewizji kablowej, cyfrowej, radia, anten satelitarnych, przewody gumowe do urządzeń przenośnych oraz ruchomych, np. do odkurzaczy.

Żyły przewodów są wykonane z miedzi, najczęściej posiadają izolację polwinitową.
Specyficznym rodzajem przewodów elektrycznych są kable elektroenergetyczne ziemne, stosowane do przesyłu energii elektrycznej, zarówno w ziemi, jak w liniach napowietrznych. Są one bardzo wytrzymałe, przystosowane do pracy w niskich i wysokich temperaturach (od -40 do +70ºC).

Do osprzętu elektrycznego zalicza się między innymi gniazdka wtyczkowe z uziemieniem lub bez, pojedyncze i podwójne, gniazda telefoniczne, antenowe, głośnikowe, komputerowe, kontakty, włączniki, ramki, klawisze i pokrętła, puszki instalacyjne natynkowe oraz podtynkowe, listwy zaciskowe, taśmy izolacyjne, szybkozłączki, opaski kablowe z nylonu, odznaczające się dużą odpornością, rozdzielnice bezpiecznikowe metalowe i plastikowe, do zabudowy wnękowej, automatykę sterującą oświetleniem, a także aparaturę modułową – wyłączniki nadmiarowoprądowe, nadprądowe, różnicoprądowe (jednofazowe i trójfazowe), styczniki modułowe, ograniczniki przepięć, rozłączniki modułowe, liczniki energii elektrycznej, transformatory sieciowe, przyciski i lampki sygnalizacyjne, szyny fazowe, zegary sterujące, wyłączniki silnikowe, aparaty pomiarowe.

Jeśli chodzi o źródła światła, powinny one być bezpieczne w użytkowaniu, wydajne, przyjazne dla środowiska naturalnego. Mogą to być lampy halogenowe – niskonapięciowe z reflektorem lub bez, energooszczędne świetlówki kompaktowe, świetlówki liniowe, lampy żarowo-rtęciowe, metahalogenkowe i wiele innych specjalistycznych źródeł światła. Można je stosować w różnych oprawach oświetleniowych, w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Elektronika i elektryka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.