Elementy instalacji elektrycznej

złączkaNajważniejszym elementem instalacji w nowo budowanym domu są przewody elektryczne. Nie warto jest oszczędzać na nich, bo może się to dla nas skończyć tragicznie. Należy o tym pomyśleć już na etapie projektowania. Najlepszym rozwiązaniem jest, by wszelkie przewody elektryczne znajdowały się w ścianach, w specjalnych peszlach, zabezpieczających je przed uszkodzeniem, warto też pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć przewody bez lutowania (służą do tego szybkozłączki elektryczne). Należy zwrócić też szczególną uwagę na osobę, która podejmie się położenia w naszym domu instalacji elektrycznej. Musi to być naprawdę dobry fachowiec, polecony przez osobę, u której taką instalację już wykonał.

Oczywiście możemy zainwestować w przewody wysokiej jakości lub kupić nieco tańsze. Trzeba pamiętać, że w domu średniej wielkości zużyte zostanie kilka kilometrów kabli, co może stanowić niebagatelną kwotę pieniędzy. Dobrze jest wydzielić okablowanie kuchni, by znalazło się na innej fazie niż reszta domu. Przewody elektryczne muszą być tu mocniejsze ze względu na urządzenia, które będą pracowały w kuchni. Lodówka, zamrażarka, kuchenka elektryczna i zmywarka razem pracujące mogą stanowić naprawdę duże obciążenie dla instalacji.

Większość inwestorów stara się odzyskać część pieniędzy, które zostały wydane na budowę domu. Niestety w przypadku elektryczności jest to niemożliwe, a więc wszystko nas kosztuje dokładnie tyle, ile za to zapłacimy. Warto zatem dokonywać przemyślanych zakupów, liczyć wszelkie gniazdka, obudowy i kolejne metry kabli. Konieczne jest też naniesienie na projekt instalacji ewentualnych zmian, jakich dokonujemy. Dzięki temu będziemy wiedzieli dokładnie, w których miejscach biegną w naszym domu przewody elektryczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Elektronika i elektryka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.