Skuteczna izolacja termiczna

Ocieplenie domu zazwyczaj wykonywane jest z pomocą styropianu. Jest dość lekki, nienasiąkliwy i stanowi doskonałą, niedrogą izolację termiczną. Jego położenie nie jest kłopotliwe, a efekt końcowy niemal zawsze idealny. W zależności od rodzaju budynku, który ma w ten sposób zostać ocieplony, dobierany będzie styropian o różnej grubości. Okładziny styropianowe z powodzeniem mogą służyć przez wiele lat, pod warunkiem, że nie zostaną uszkodzone mechanicznie. Nie zawsze jednak projekt architektoniczny domu pozwala na położenie odpowiedniej grubości styropianu, zwłaszcza jeśli budynek nie stanowi prostej bryły.

Odmiana grafitowa

W ostatnich latach dużą popularność zyskuje styropian grafitowy, który charakteryzuje się większą izolacyjnością termiczną niż tradycyjny, biały styropian. Dzięki niemu można uzyskać oszczędność rzędu nawet 25 procent ciepła, a więc pozwala też na uzyskanie solidnego ocieplenia przy cieńszej warstwie okładziny. Styropian grafitowy odznacza się jednak mniejszą przyczepnością do kleju oraz podłoża, a więc przed połączeniem go z zaprawą, powinno się go zmatowić przy użyciu papieru ściernego czy choćby drucianej szczotki.
Producenci tego rodzaju styropianu zastrzegają, by nie kłaść go w czasie dużych upałów i starannie zabezpieczać przed dużym nasłonecznieniem. Ze względu na swoją barwę chłonie on ciepło i traci swoją sztywność, wyginając się i odkształcając, co może spowodować jego odpadanie. Niemniej jego właściwości izolacyjne są doceniane przez inwestorów, zwłaszcza w przypadku budownictwa nastawionego na rozwiązania energooszczędne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Materiały wykończeniowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.