Rynek nieruchomości w Polsce

nieruchomościZdaniem specjalistów, rynek nieruchomości w dużych, polskich miastach będzie się wkrótce stabilizował. Oznacza to, że obecnie jest najlepsza pora na kupno domu lub mieszkania. Taniej już nie będzie, bowiem jak wyliczają eksperci, dalsze obniżki skutkowałyby koniecznością sprzedaży poniżej kosztów budowy. Deweloperzy, którzy starają się przetrwać najtrudniejszy okres, stale organizują promocje, które mają zachęcić nielicznych klientów do zainwestowania w oferowane przez nich nieruchomości. Pomimo to sprzedaż apartamentów w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku nie rośnie.

Wiadomo, że recesja kiedyś się skończy. Wtedy można spodziewać się rozluźnienia przez Komisję Nadzoru Finansowego reguł udzielania kredytów. Właśnie dostępność środków jest największym hamulcem w rozwoju rynku nieruchomości. Z jednej strony kredyty są na tyle trudno dostępne, że inwestorzy żartują, iż warunkiem otrzymania finansowania jest udowodnienie bankowi, że się nie potrzebuje kredytu. Z drugiej strony kryzysowe nastroje nie skłaniają bardziej zamożnych osób do zamrażania pieniędzy w nieruchomościach.

Firmy prowadzące sprzedaż apartamentów w Krakowie czy Warszawie mają w ofercie lokale z różnych segmentów cenowych. W obu miastach ceny lokali na rynku pierwotnym są niższe niż na rynku wtórnym. Dostępne są zarówno ekskluzywne mieszkania za duże pieniądze, jak i ekonomiczne lokale w popularnych inwestycjach. Tylko w Krakowie do kupienia od ręki jest ponad 800 nowych kawalerek. Przeciętna cena metra kwadratowego wynosi w tym przypadku około 6700 zł, ale w najatrakcyjniejszych cenowo dzielnicach można znaleźć małe mieszkania po 4-5 tysięcy za metr kwadratowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.