Rodzaje oświetlenia

lampa podłogowaOświetlenie pomieszczeń decyduje o ich wyglądzie. Dobrze dobrane żyrandole, kinkiety, lampki i lampy podłogowe potrafią wyczarować niezwykle gustowne i przytulne wnętrza. Dzięki niebanalnym źródłom światła nawet stare meble mogą nabrać blasku i zaskoczyć nas swoim nieznanym obliczem. Wśród różnych pomysłów na oświetlenie na szczególną uwagę zasługują lampy stojące. Służą do oświetlania kameralnych kącików, tworzą nastrój i pomagają w domowym odpoczynku. Trudno sobie wyobrazić urządzenie salonu bez jednej lub dwóch tego typu lamp.

Lampy stojące

Stojące lampy podłogowe zapewniają oświetlenie punktowe. Ich największym walorem jest możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce. W przeciwieństwie do mniejszych lampek, nie trzeba zastanawiać się, gdzie je umieścić. Można je dowolnie przestawiać, tworząc w różnych kątach pokoju doświetlone przestrzenie. Takie lampy są obowiązkowym uzupełnieniem salonowych kompletów wypoczynkowych. Służą do doświetlenia ław czy stolików kawowych. Dobrze dobrane do stylistyki pomieszczenia światło zapewnia intymność i miłą atmosferę.

W sklepach można znaleźć wiele różnych lamp podłogowych. Najpopularniejsze są lampy stojące na jednej, metalowej lub drewnianej nodze, na której znajduje się osłonięte źródło światła. Najtańsze z nich, z papierowymi abażurami lub małymi kloszami, można kupić już za kilkadziesiąt złotych. W dużych pomieszczeniach bardzo ekskluzywnie wyglądają lampy na kilkumetrowych wysięgnikach. Niestety ich cena sięga nawet kilku tysięcy złotych. Największą zaletą jest ich dekoracyjność i klosz, który można swobodnie przesuwać w trzech wymiarach, dopasowując oświetlenie do swoich potrzeb.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lampy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.