Bezpieczeństwo serwerów

Serwery są niezwykle delikatnymi urządzeniami, które wymagają sporej dbałości. Przedmiotem troski administratorów musi być zarówno oprogramowanie i zgromadzone przez serwer dane, jak również samo urządzenie, które wymaga określonych warunków pracy. Profesjonalna serwerownia musi zapewniać stałą klimatyzację i wentylację, bowiem zarówno wilgoć, jak wahania temperatury, negatywnie wpływają na pracę serwerów i ich żywotność. Zazwyczaj stosuje się automatyczne systemy z czujnikami wilgoci i temperatury, które zapewniają stale bezobsługową pracę.

Stałe zasilanie

Kolejnym, istotnym zagadnieniem, związanym z bezpieczeństwem serwerów, jest zapewnienie stałego zasilania. Zazwyczaj stosowane są bezprzerwowe zasilacze UPS. Tego typu urządzenia zapewniają stałą pracę oraz chronią przed pojawieniem się niebezpiecznych, wysokich napięć, które są szkodliwe dla sprzętu komputerowego. Niektóre serwerownie dodatkowo instalują odpowiednie agregaty prądotwórcze, które zapewniają zasilanie w przypadku przedłużających się przerw w dostawach prądu. Zazwyczaj stosuje się zewnętrzne generatory prądowe w trwałych obudowach, które pozwalają na łatwe odprowadzenie spalin.

Ochrona fizyczna i przeciwpożarowa

Pomieszczenia, w których pracują serwery, są niezwykle starannie przygotowane pod względem zabezpieczeń antypożarowych. Przewody najczęściej prowadzone są w specjalnych, bezpiecznych rynnach, a na ścianach, podłogach i sufitach stosuje się niepalne okładziny. Każda serwerownia organizuje ochronę fizyczną, która w połączeniu z inteligentnymi systemami monitoringu wizyjnego chroni pomieszczenia przed intruzami, a ponadto zabezpiecza sprzęt przed pożarem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Serwery i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.