Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych

Każdy inwestor ma inną wizję swojego domu. Pewne etapy budowy muszą się zgadzać z projektem, ale jest wiele płaszczyzn, na których mamy pełną dowolność wyboru materiałów, kolorów i sposobu wykonania. Wnętrze budynku musimy urządzić zupełnie sami, wymyśleć poszczególne aranżacje pomieszczeń, dobrać kolory ścian, rodzaje podłóg i styl mebli. Niestety projekt budowlany w tym względzie nie da nam żadnej podpowiedzi. Jeśli nie bardzo wiemy, jak urządzić przestronny dom, by zyskał on domowy klimat, warto zasięgnąć porady architekta wnętrz.

Trochę inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o zewnętrzny wygląd budynku. Każdy projekt zakłada określone wykończenie dachu, elewacji, orynnowania oraz innych szczegółów, składających się na całość aranżacji.

Swoboda zmiany

Niezależnie od proponowanego wyglądu domu, możemy swobodnie zmieniać jego kolory, sposoby wykończenia oraz większość użytych do tego celu materiałów. Nasz dach nie musi być wykonany z dachówek ceramicznych czy betonowych, ale możemy go zrobić z blachy czy pokryć papą. Ocieplenie może być wykonane zarówno z wełny mineralnej, jak i styropianu, a elewację może pokrywać tynk, siding lub specjalne płytki elewacyjne. Możemy postawić na parapety ceramiczne lub metalowe, mozaiki kamienne, starą cegłę i wiele innych rozwiązań.

Kolorystyka i rodzaj wykończenia domu zależy w dużej mierze od naszego gustu, jednak wiele wyborów wiąże się z trwałością i jakością danego rozwiązania. Przykładem mogą być płytki elewacyjne, które są zdecydowanie odporniejsze od tynku na zróżnicowane warunki atmosferyczne, a także wspaniale się prezentują na ścianach budynku. Niemal każdy dom ma w ten sposób wykonany cokół, co świadczy o ich wyjątkowej trwałości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Materiały wykończeniowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.