Jakim paliwem zasilać kocioł?

Wybór rodzaju kotła ogrzewającego ciepłą wodę użytkową oraz centralne ogrzewanie należy do najważniejszych decyzji podczas wykończania domu. Rodzaj paliwa zasilającego piec decyduje bowiem o kosztach, jakie są generowane w trakcie eksploatacji budynku oraz znacznie wpływa na komfort użytkowania kotłowni. Jeżeli chodzi o koszty, to najtańszym paliwem jest węgiel. Biorąc pod uwagę komfort użytkowania, to niezastąpione są kotły na paliwa płynne, czyli gaz ziemny, LPG lub olej opałowy.

Rachunek ekonomiczny

Z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, szczególnie opłacalne jest stosowanie gazu ziemnego, ale nie zawsze jest to możliwe. Gaz ziemny jest dostępny jedynie tam, gdzie doprowadzona jest instalacja. W Polsce zgazyfikowanych jest jedynie 40 procent terenów zurbanizowanych. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na gaz LPG z butli, który jest droższym rozwiązaniem, ale zapewnia estetykę i mało kłopotliwą obsługę. Olej opałowy jest znacznie droższym rozwiązaniem, dlatego osoby wybierające obecnie kotły na paliwa płynne coraz rzadziej wybierają ten rodzaj opału.

Kotły na paliwo płynne są czyste i nie wymagają wielkiego zaangażowania domowników w obsługę kotłowni. Nie ma konieczności regularnego dosypywania opału i nie trzeba rezerwować odpowiedniego pomieszczenia na pylący i kurzący się opał. Użytkownicy pieców gazowych i olejowych nie muszą martwić się zakupami właściwej ilości paliwa na zimę. Oczywiście olej opałowy i LPG trzeba dowozić, ale nie trzeba wyliczać ilości potrzebnych na zimę. Gaz i olej nie psują się, nie wietrzeją i nie tracą kaloryczności, zatem bez problemu mogą pozostać w zbiornikach na dowolnie długi okres.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Kotły i piece i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.