Bezpieczeństwo na placu budowy

Budownictwo jest branżą, w której niezwykle ważne jest bezpieczeństwo pracujących osób. Powstawanie nowych budynków, dróg i mostów wiąże się z dostarczeniem na plac budowy, a następnie przenoszeniem w odpowiednie miejsca dużych i ciężkich elementów betonowych, stalowych czy kamiennych. Do tego celu angażowane są profesjonalne dźwigi, żurawie, cięgniki oraz suwnice. Żadne z tych urządzeń nie podniesie, ani nie przesunie danego elementu bez odpowiednich zawiesi, które są najczęściej ich integralną częścią.

Żurawie

Najpopularniejsze są zawiesia cięgnowe, na końcu których montowane są haki. Ich długość z reguły może być dostosowywana do konkretnego transportu. Tego typu zawiesia sprawdzają się w większości przypadków. Wyróżniamy zawiesia cięgnowe łańcuchowe, ze stalowych, włókienniczych oraz syntetycznych lin, a także z pasów. Istnieją również zawiesia do przenoszenia trudnych i nietypowych elementów. Wśród nich znajdują się zawiesia chwytne oraz zaczepowe. Dzięki nim można przemieszczać rury, palety, kontenery, czy rozładowywać wagony.

Większość zawiesi znajduje zastosowanie także w przemyśle oraz transporcie. Najważniejszą ich cechą musi być odpowiednia wytrzymałość, która daje gwarancję bezpieczeństwa pracującym ludziom oraz maszynom. Tylko solidnie wykonane i testowane w ekstremalnych warunkach liny, pasy czy łańcuchy będą się sprawdzały w drodze, na budowie czy w innych przypadkach, kiedy ludzka siła nie wystarczy. Od ich jakości zależy, czy dany element dotrze do miejsca przeznaczenia w stanie nienaruszonym, a także nie będzie stanowił zagrożenia dla otoczenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.