Produkcja nagrobków

Nagrobki z marmuru

Święto Zmarłych to jedyny dzień w roku, kiedy wszyscy wybieramy się na cmentarz, by zapalić znicze naszym bliskim. Wtedy też sprzątamy nagrobki, myjemy je, odgarniamy liście i zdobimy bukietami kwiatów. Często okazuje się, że materiał, z którego przed laty zostały wykonane niszczeje, ozdobna tablica odpada, a całość nie wygląda ładnie ani estetycznie. Zazwyczaj w takiej sytuacji robi nam się przykro i szukamy możliwości naprawy nagrobka. Większość zakładów kamieniarskich podejmuje się renowacji drobnych uszkodzeń. Najczęściej jednak w grę wchodzi jedynie wymiana pomnika czy też tablicy.

Najpopularniejszym materiałem, stosowanym obecnie do produkcji nagrobków, jest granit. Bogata kolorystyka oraz łatwość jego obróbki pozwala na tworzenie wspaniałych rzeźb i zdobień. Dużo droższym rozwiązaniem są nagrobki wykonane z marmuru. Niestety są one o wiele delikatniejsze od granitowych. Należy też pamiętać, że twardość granitu jest uzależniona od jego koloru. Im będzie ciemniejszy, tym większą będzie posiadał odporność na rozmaite warunki atmosferyczne, uderzenia czy zarysowania.

Tablica imienna może stanowić integralną część nagrobka lub być do niego przytwierdzana ozdobnymi śrubami. Mocowania tablicy szybciej niszczeją niż całość nagrobka, ale wyglądają efektownie. Napisy mogą być mosiężne lub tłoczone i następnie malowane. Niektóre pomniki zdobią zdjęcia zmarłych osób, jednak nie każdy jest gotów na spoglądanie na bliską mu osobę i rozpamiętywanie pustki po niej. Większość osób zdjęcia zmarłych pozostawia dla oczu najbliższych, w domowych albumach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kamieniarstwo, Wyroby z kamienia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.