Zasady działania przekładni kątowych

Przekładnia kątowa

Przekładnie zębate dają możliwość przeniesienia ruchu. Przekładnie proste zmieniają prędkość, z jaką poruszają się zębatki oraz moment obrotowy. Przekładnie kątowe powodują przenoszenie ruchu w różnych płaszczyznach. Wielkość walców, stożków i innych zębatek umożliwia również zmiany prędkości oraz momentu obrotowego. Przekładnie kątowe nazywają się tak dzięki temu, że przenoszą ruch pod odpowiednim, wymaganym ze względów technologicznych, kątem. Wykorzystane są w konstrukcjach rozmaitych maszyn i urządzeń.

Przekładnie kątowe podobnie, jak inne przekładnie zębate, przekazują ruch przy tarciu poszczególnych elementów. Dlatego bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie poszczególnych elementów. Wszelkiego rodzaju odstępstwa od wzorca i niedokładności mogą powodować znaczne nagrzewanie się przekładni kątowych i w efekcie wpływać na ich trwałość. Brak naturalnego zabezpieczenia przed przeciążeniem, podobnie jak stosunkowo niskie przełożenie dla pojedynczego stopnia i sztywna geometria należą do największych wad przekładni zębatych, które dodatkowo zwiększają się w przekładniach kątowych.

W zależności od materiałów, z jakich wykonywanych są przekładnie kątowe, są one smarowane lub pracują bez dodatku smarów. W obu wypadkach precyzja wykonania poszczególnych elementów zapobiega wycieraniu się zębów przekładni i zapewnia długotrwałą i bezawaryjną pracę. Niedokładności mogą z biegiem czasu przekładać się na nierównomierność pracy takiej przekładni i w efekcie mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia przekładni kątowej lub nawet innych elementów składowych maszyny czy urządzenia.

Zamawiają takie przekładnie warto sprawdzić ich producentów czy posiadają odpowiednie certyfikaty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Automatyka przemysłowa, Technika i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.