
Przekładnia kątowa
Przekładnie zębate dają możliwość przeniesienia ruchu. Przekładnie proste zmieniają prędkość, z jaką poruszają się zębatki oraz moment obrotowy. Przekładnie kątowe powodują przenoszenie ruchu w różnych płaszczyznach. Wielkość walców, stożków i innych zębatek umożliwia również zmiany prędkości oraz momentu obrotowego. Przekładnie kątowe nazywają się tak dzięki temu, że przenoszą ruch pod odpowiednim, wymaganym ze względów technologicznych, kątem. Wykorzystane są w konstrukcjach rozmaitych maszyn i urządzeń.
Przekładnie kątowe podobnie, jak inne przekładnie zębate, przekazują ruch przy tarciu poszczególnych elementów. Dlatego bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie poszczególnych elementów. Wszelkiego rodzaju odstępstwa od wzorca i niedokładności mogą powodować znaczne nagrzewanie się przekładni kątowych i w efekcie wpływać na ich trwałość. Brak naturalnego zabezpieczenia przed przeciążeniem, podobnie jak stosunkowo niskie przełożenie dla pojedynczego stopnia i sztywna geometria należą do największych wad przekładni zębatych, które dodatkowo zwiększają się w przekładniach kątowych.
W zależności od materiałów, z jakich wykonywanych są przekładnie kątowe, są one smarowane lub pracują bez dodatku smarów. W obu wypadkach precyzja wykonania poszczególnych elementów zapobiega wycieraniu się zębów przekładni i zapewnia długotrwałą i bezawaryjną pracę. Niedokładności mogą z biegiem czasu przekładać się na nierównomierność pracy takiej przekładni i w efekcie mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia przekładni kątowej lub nawet innych elementów składowych maszyny czy urządzenia.
Zamawiają takie przekładnie warto sprawdzić ich producentów czy posiadają odpowiednie certyfikaty.