Zasady działania oraz zastosowanie hydroforów

Pompy wodne

Wodociągi, które dostarczają wodę do naszych mieszkań, funkcjonują dzięki ciśnieniu, jakie wytwarzane jest w instalacji poprzez pompy zainstalowane w stacjach uzdatniania wody. Niestety, ciśnienie w ramach instalacji spada w miarę poboru wody przez gospodarstwo domowe. Dawniej montowano wieże ciśnień, które dzięki zasadzie naczyń połączonych zapobiegały spadkowi ciśnienia w wodociągu. Ich zasięg był jednak ograniczony. Dzisiaj zadanie utrzymania jednolitego ciśnienia w instalacji zależy od hydroforów.

Urządzenia te są zbudowane ze zbiornika ciśnieniowego, pompy lub zestawu wielu pomp oraz presostatu, czyli czujnika wykrywającego różnicę ciśnień. Oczywiście, jak w przypadku każdej instalacji hydraulicznej, niezbędne są rozmaite zawory odcinające i zwrotne, umożliwiające właściwy przepływ wody. Zasada działania hydroforów jest prosta. Głównym czynnikiem, który wywołuje ciśnienie wody w instalacji jest sprężone powietrze.

W hermetycznych zbiornikach hydroforów znajduje się woda oraz powietrze atmosferyczne o określonym ciśnieniu. Jeżeli ciśnienie powietrza spada, to presostat uruchamia pompy, które wtłaczają do zbiornika wodę. Dzięki temu wzrasta ciśnienie powietrza. Osiągnięcie zadanych wskazań barycznych powoduje, że presostat wyłącza pompy. Zwiększone ciśnienie powietrza wypycha wodę ze zbiornika, otrzymując w instalacji odpowiednie ciśnienie płynu. Nowoczesne hydrofory są niezwykle skuteczne i pracują bez awarii, zapewniając dostawy wody do wszystkich punktów jej poboru. Hydrofory utrzymują zarówno ciśnienie w głównym wodociągu, jeśli zasila on tereny oddalone od stacji pomp, lub mogą być wykorzystane w budynkach wielorodzinnych, czy domach jednorodzinnych, które mają wielopunktową wodną instalację wewnętrzną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Pompy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.