Materiały do produkcji mebli

Sklejka jest jednym z ważnych materiałów, z którego powstaje wiele elementów mebli. Do produkcji mebli wykorzystuje się materiały drewnopochodne, płyty meblowe, wiórowe, laminowane, MDF, HDF, LDF, płyty pilśniowe, wodoodporne sklejki liściaste i iglaste, a także różnego rodzaju listwy wykończeniowe, akcesoria meblowe, okucia, zamki, uchwyty, gałki, nogi do szafek, siłowniki, amortyzatory, hamulce pneumatyczne, organizery do szuflad, prowadnice do szuflad, zawiasy, oświetlenie mebli, nowoczesne mechanizmy otwierania szafek itp.

Zależnie od tego, czy są to meble tapicerowane, kuchenne, sypialnie, meble do przedpokoju, czy pokoju dziecka, stosuje się przeróżne typy materiałów, różniących się sposobem wykonania, stopniem wytrzymałości i odporności, a także wyglądem.

Na przykład ze sklejki wykonywane są elementy krzeseł, foteli, np. podłokietniki, oparcia. Sklejka jest bardzo giętka i wytrzymała, odporna na rozciąganie i zginanie, dlatego wykonane elementy mogą być bardzo powyginane. Gięta na gorąco sklejka daje się dość łatwo modelować, co jest bardzo przydatne w meblarstwie. Wykorzystuje się ją także do budowy ścian działowych, szuflad, tylnych ścian mebli, różnych elementów mebli biurowych i domowych.

Z kolei do produkcji mebli tapicerowanych konieczne jest zastosowanie profesjonalnych tkanin obiciowych, które występują w różnych odmianach i gatunkach oraz klasie trwałości i ścieralności. Najpopularniejsze są meble skórzane oraz obite tkaniną lub ekoskórą, welurem, pluszem, żakardem, chenillem.

W meblach kuchennych istotną kwestią są fronty meblowe, które mogą być wykonane w całości z drewna lub fornirowane, laminowane, a także przeszklenia, podświetlenia, blaty kuchenne, obrzeża do blatów, zwalniacze do szafek i szuflad, uchwyty, organizery itd.

W szafach i zabudowach wnękowych z kolei stosowane są zaawansowane technologicznie systemy do drzwi przesuwnych, drążki, kosze, szuflady, podświetlenie, wkłady na buty, paski, wieszaki na krawaty, spodnie itp.

Materiały wykorzystywane do produkcji mebli są bardzo różne, wszystko zależy od rodzaju mebla, jego przeznaczenia, zastosowania, i ceny, po jakiej producent chce sprzedać mebel.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Meble, Sklejka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.