Nowoczesny sprzęt w branży spożywczej

Transportery to specjalność wielu firm. Oferują one różne modele przenośników, wyposażając zakłady produkcyjne, magazyny, sortownie i inne obiekty przemysłowe w profesjonalne urządzenia do transportu technologicznego.

Są to stabilne konstrukcje znajdujące zastosowanie w wielu branżach. Przenośniki taśmowe dobrze sprawdzają się w stacjach przeładunkowych, stosuje się je w transporcie materiałów sypkich i małogabarytowych. Taśmy wykorzystane w transporterach mają doskonałe właściwości nośne i antypoślizgowe. Wyposażone w rolki stalowe lub plastikowe przenośniki rolkowe precyzyjnie transportują elementy o regularnej budowie, takie jak palety, pudła, skrzynie. Możliwość regulacji pozwala dostosować urządzenia do zróżnicowanych warunków pracy i gabarytów przenoszonych produktów.

Przenośniki ślimakowe działają skutecznie w różnych płaszczyznach – poziomej, pionowej oraz ukośnej. Nowocześnie wyposażony park maszynowy w połączeniu z pracą wykwalifikowanych konstruktorów daje bardzo dobre efekty, pomagając usprawnić proces technologiczny oraz przeładunkowy w wielu zakładach.

Producenci oferują również specjalistyczne wyposażenie ubojni drobiu, opierając się na oryginalnych, nowoczesnych rozwiązaniach technicznych opracowanych w dziale konstrukcyjnym. Nowością w branży są skubarki kontrrotacyjne o dużej mocy i wydajności, wyposażone w hydrauliczną regulację.

Produkowane przez wiele firm linie dzielenia drobiu używane są w zakładach zajmujących się przetwórstwem mięsnym. Urządzenia te są wielofunkcyjne i łatwe w obsłudze. Pełna automatyzacja gwarantuje niezawodność ich funkcjonowania.

Specyficzną odmianę stanowią linie dzielenia mięsa, które są przeznaczone do rozbierania półtusz wieprzowych. Precyzyjnie porcjują one mięso na duże elementy, które za pomocą przenośnika taśmowego docierają do stołów. Tam podlegają one dalszemu podziałowi.

Uzupełnieniem oferty producentów w tej branży są sterylizatory do toporków, noży, pił i innych narzędzi stosowanych w zakładach przetwórczych. Ich stosowanie jest koniecznością usankcjonowaną przez przepisy bhp.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie ubojni drobiu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.