Podłoga do domu

Parkiet dębowy, merbau, a może panele laminowane to pytanie, które zadają sobie ludzie wykańczający dom lub mieszkanie. Jaki materiał wybrać na podłogę? Wszystko zależy od tego, jakie mamy upodobania, i na jakie koszty jesteśmy przygotowani.

Wiadomo, że prawdziwa deska podłogowa jest droższa od paneli laminowanych. Drewno to szlachetny materiał, stwarzający ciepłą atmosferę we wnętrzu. Ma swój specyficzny charakter – zapach, barwę, naturalny rysunek. Panele mogą tylko naśladować te atrybuty.

Wśród paneli jest oczywiście największy wybór kolorystyczny, można wybierać we wzorach, i to jest ich największy atut – możliwość dopasowania do dizajnu wnętrza. Nie trzeba ich kleić ani specjalnie pielęgnować, wystarczy woda ze specjalnym środkiem do paneli, który kupimy w każdym sklepie. Fakt, że nie są przyklejane do podłoża sprawia, że przynajmniej teoretycznie istnieją większe szanse na wymianę paneli, w razie, gdy nam się na przykład znudzą albo po prostu zniszczą.

Wśród paneli są modele droższe i tańsze, cena zależy od jakości wykonania oraz klasy ścieralności, która jest bodaj najważniejszym parametrem branym pod uwagę przez konsumentów przy kupnie. Jeśli zdecydujemy się na droższe panele, mamy większe szanse na to, że będą nam służyć przez jakiś czas. Tanie niestety są nietrwałe, ich zakup zwyczajnie się nie opłaca.

Drewniana podłoga – parkiet odznacza się trwałością nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Dlatego doskonale sprawdza się, gdy mamy dzieci i zwierzęta. Najlepiej gdy jest wykonana z litego drewna. Naturalne drewno oczywiście podlega procesowi starzenia, ale jeśli profesjonalnie pielęgnujemy podłogę z drewna, ten proces ma raczej szlachetny charakter.

Panele drewniane to idealne rozwiązanie dla każdego, kto waha się miedzy panelami laminowanymi a parkietem. Parkiet kojarzy się bardzo tradycyjnie, żeby nie powiedzieć staromodnie, natomiast panele laminowane nie mają takiej trwałości jak drewno. Panele drewniane to kompromis, pośrednie rozwiązanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Drewno, Podłogi i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.