Klimatyzacja domowa – dopasowanie modelu, budowa

Klimatyzacja to coraz powszechniejsze zjawisko w naszych domach. Do niedawna klimatyzatory można było spotkać tylko w biurach, zakładach pracy, halach produkcyjnych. Dziś coraz więcej ludzi decyduje się na klimatyzację również we własnych mieszkaniach. Wybór klimatyzatora nie jest zadaniem prostym, bowiem oferta dostępnych na rynku urządzeń jest bardzo zróżnicowana. Budowa klimatyzacji opiera się na elementach takich jak: sprężarka, zawór sprężony, 2 wentylatory, skraplacz, parownik. Elementy te uzupełniają węże gumowe, filtry, obudowa, przewody chłodnicze i zasilające i itp.

Przed podjęciem decyzji o instalowaniu klimatyzacji trzeba rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Trzeba także wziąć pod uwagę wszystkie parametry mieszkania, takie jak: jego powierzchnia, ilość okien i drzwi, nasłonecznienie, piętro itp. Ważna jest również ilość osób, która je zamieszkuje. Jeśli klimatyzator zostanie odpowiednio dobrany do panujących w domu warunków, możemy być pewni, że będzie dobrze funkcjonował i spełniał swoje zadania, a inwestycja będzie opłacalna. Źle dobrany klimatyzator może generować duże koszty poprzez wysoki pobór energii elektrycznej.

Klimatyzację domową można zamontować samodzielnie lub zdać się na doświadczenie profesjonalnej firmy, oferującej sprzedaż klimatyzatorów. Wtedy też możemy liczyć na gwarancję na wszystkie elementy. W razie jakiejś usterki serwis wymieni węża gumowego, przewód czy inny element instalacji.

Klimatyzatory zapewniają prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniach, nagrzewając je w czasie chłodu lub chłodząc w czasie upału. Dzięki klimatyzacji można przetrwać najgorsze upały, nawet o nich nie wiedząc. Temperatura, jaką ustawiamy w urządzeniach klimatyzujących może wynosić np. 19ºC. Istnieje również możliwość dobowego zaprogramowania klimatyzatora, tak by temperatura zmieniała się zgodnie z naszymi wymaganiami, np. cieplej w ciągu dnia, chłodniej w nocy. Można także określić wymagana wilgotność powietrza.

Ważnym elementem budowy instalacji klimatyzacyjnej są rurki do skroplin. Specjalne gumowe węże wykonane z PVC posiadają okrągły przekrój i elastyczną, karbowaną budowę. Są bardzo odporne i gwarantują dobry odpływ wody z klimatyzacji.

Klimatyzatory montuje się na stałe, lub ustawia przenośne urządzenia w dużej odległości od różnego rodzaju grzejników, uważając, by nie zasłonić kratek wentylacyjnych zapewniających odpływ powietrza, bo może to grozić awarią urządzeń. Aby klimatyzacja nie szkodziła przebywającym w danych pomieszczeniach osobom, należy stosować odpowiednie filtry, i często je wymieniać. Wtedy są jak najbardziej bezpieczne dla zdrowia. Klimatyzacja powinna przechodzić okresowe przeglądy i serwisowanie, najlepiej 2 razy w ciągu roku. W trakcie takiego przeglądu specjalista sprawdzi wspomniane już filtry (w razie potrzeby je wyczyści), a także stan innych elementów, m.in. sterowników, parownika, przewodów, węży gumowych itd.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimatyzacja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.