Zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe

Przyczyny powstania pożaru mogą być rozmaite. Najczęściej jest to ludzki błąd, nieszczęśliwy zbieg okoliczności, umyślne podpalenie lub działanie natury. Awaria instalacji elektrycznej, pozostawione bez opieki dorosłych dzieci, nieostrożność w przechowywaniu materiałów łatwopalnych, uderzenie pioruna to tylko niektóre z przyczyn pożaru.

O zabezpieczeniach przeciwpożarowych warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Istnieje szereg niepalnych materiałów budowlanych, które należałoby wykorzystać budując dom. Są to na przykład: płyta kartonowo-gipsowa, beton, wełna szklana i mineralna. W sytuacji, gdy chcemy zabezpieczyć gotowy obiekt, musimy posiłkować się innymi rozwiązaniami.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe to nie tylko drzwi przeciwpożarowe, ale również ścianki ognioodporne o wysokiej klasie odporności ogniowej, fasady, świetliki przeciwpożarowe i ścianki dymoszczelne. Drzwi stalowe występują w różnych wersjach, np. z wypełnieniem z wełny mineralnej. Wewnątrz drzwi może znajdować się płyta kartono-gipsowa oraz włókno szklane, na zewnątrz – ocynkowana blacha. Drzwi przeciwpożarowe mają uniwersalne zastosowania w budownictwie jedno- lub wielorodzinnym, a także mieszkaniowym i przemysłowym. Są wielofunkcyjne – jeśli uzbroi się je w specjalne bolce, posiadają właściwości antywłamaniowe.

Wśród zabezpieczeń antywłamaniowych najpopularniejsze są drzwi antywłamaniowe. Dzięki  specjalnym wzmocnieniom stanowią barierę nie do przejścia dla potencjalnych włamywaczy. Służą temu specjalne bolce antywyważeniowe oraz skuteczne zapadki i rygle uniemożliwiające sforsowanie drzwi. Standardowe wyposażenie stanowi zamek zasuwkowo-zapadkowy, klamki, zawiasy oraz automatyczne ryglowanie.

Możliwości wykończenia drzwi antywłamaniowych są bardzo szerokie – okleina, fornir, tapicerka, płyta meblowa. Dzięki takim rozwiązaniom drzwi nie tylko zyskują na estetyce, ale również posiadają właściwości izolacyjne, jeśli chodzi o odgłosy dochodzące z zewnątrz. Kolor i sposób wykończenia drzwi można dostosować do stylistyki wnętrza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.