Znaki drogowe – bezpieczeństwo na drodze

Spośród wielu różnych przedmiotów, narażonych na niszczące czynniki środowiskowe, bardzo często na poważne uszkodzenia narażone są znaki drogowe. Ze względu na szczególny charakter, jaki pełnią w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcom, istotne jest to, z jakich materiałów i przy użyciu jakich technologii wytworzono odpowiednie znaki. Znaki drogowe muszą być wyprodukowane z uwzględnieniem różnych specyficznych cech, jakie muszą spełniać. Bardzo często wymagania stawiane producentom znaków drogowych wzajemnie się wykluczają.

Znaki drogowe pionowe muszą być na tyle stabilne i wytrzymałe, aby nie odkształcały się na skutek wiatru, gradu, śniegu i innych czynników. Z drugiej strony konstrukcja nie może być na tyle trwała, by pasażer pędzącego samochodu mógł ucierpieć po kolizji ze znakiem. Farba użyta do malowania znaków pionowych musi charakteryzować się wysoką opornością i wytrzymałością i doskonale odbijać światło. Bardzo często znaki drogowe, jakie są obecnie produkowane, stanowią połączenie najnowszych technologii.

Znaki drogowe są często wykonane przy twórczym połączeniu elementów stalowych, aluminiowych i kompozytów z tworzyw sztucznych. Ze względu na klimat panujący w naszym kraju, szereg znaków drogowych w szczególnie istotnych miejscach dróg jest podświetlanych. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu energię słoneczną. Na niektórych odcinkach polskich dróg pojawiły się już inteligentne znaki drogowe. System analizuje nasilenie ruchu i w reakcji na poszczególne parametry dostosowuje znaki drogowe do różnych, zmiennych warunków drogowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Motoryzacja, Znaki drogowe i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.