Specyfika i zastosowania sklejki

Sklejka to trwały materiał, który można uzyskać w rozmaitych gatunków drewna, najczęściej najmniej reprezentacyjnych, który składa się zawsze z nieparzystej ilości sklejonych płatów. Większość zastosowań sklejki ma związek z branżą meblarską, ale nie tylko. Poza tym stosuje się ją między innymi w budowlance – przykładowo do konstrukcji ścianek działowych itp.

Produkcja sklejki

Proces produkcji jest niezwykle ważny. Każdy błąd może skutkować obniżeniem wartości sklejki i jakości gotowego produktu, do którego zostanie użyta. Drewno poddawane jest wielu zabiegom, które mają doprowadzić do powstania trwałej sklejki. Kolejne etapy zawierają między innymi: obróbkę hydrotermiczną, korodowanie, skrawanie, a także łączenie płatów, suszenie, klejenie, sprasowanie elementów. Końcowym etapem, który musi przejść sklejka, jest wyszlifowanie.

Sklejka jest ciągle stosowana w meblarstwie. Wykonuje się z niej elementy foteli i krzeseł, takie jak: oparcia, podłokietniki, płozy itd. Zastosowania sklejki są bardzo szerokie z uwagi na jej giętkość. Jest to materiał bardzo trwały, a jego wyjątkową zaletą jest niezniszczalność, i zachowanie idealnych właściwości przez długi czas. Na rynku jest dużo odmian sklejki wykonanej z gatunków krajowych oraz egzotycznych. Mogą to być między innymi sklejki liściaste oraz iglaste. Do produkcji mebli wykorzystywane są także płyty pilśniowe, okleiny modyfikowane, okucia, hamulce, zawiasy, uchwyty i wiele innych.

Ofertę producenta sklejki można znaleźć tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sklejka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.