Sprzęt do pielęgnacji trawnika

Kosiarki, wertykulatory, sekatory, łopaty to niezbędne maszyny i akcesoria, w które powinien zaopatrzyć się każdy właściciel ogrodu. Ogród jest takim miejscem, które wymaga ciągłej pracy i poświęcenia oraz specjalistycznego sprzętu. O każdej porze roku, może za wyjątkiem zimy, trzeba w nim wykonywać konkretne prace, których kalendarz jest dosyć sztywny.

Na przykład wiosną trzeba przygotować do sezonu trawniki, które po zimie są mocno nadwyrężone, i trzeba je pobudzić o życia. Odpowiadają za to między innymi wertykulatory, które są specjalistycznymi urządzeniami, pomagającymi trawnikom odrodzić się po zimie. Ich zadaniem jest napowietrzenie gleby, jak również zwiększenie jej przepuszczalności. Po zimie gleba jest mocno zbita, ponieważ przykrywał ją śnieg, często była ścięta lodem, nie były w niej wykonywane żadne prace. Dlatego rozluźnienie gleby jest konieczne, by nawożenie mogło być bardziej skuteczne. Gdy ziemia jest mocno zbita, w głąb nie dostają się składniki odżywcze, więc nawożenie jest mało skuteczne, a rośliny nie mogą pobierać minerałów z ziemi.

Luźniejsza ziemia powoduje, że trawie łatwiej jest się rozkrzewiać. Inną zaletą wertykulacji jest usunięcie chwastów i suchych traw, które są nieestetycznym elementem trawnika. Wertykulatory wyposażone są w pionowe ostrza, które przecinają trawnik. Używa się ich przeważnie raz w roku.

Drugim najważniejszym urządzeniem przeznaczonym do pielęgnacji trawników jest kosiarka. Kosiarki dostępne na rynku występują w wielu różnych wersjach, mogą to być samojezdne traktorki, kosiarki spalinowe, wrzecionowe, elektryczne. Koszenie trawnika traktorkiem to nie tylko obowiązek, ale również przyjemność dla właścicieli ogrodów, którzy nie męcząc się zbytnio, mają poczucie, że robią coś dobrego dla swojego ogrodu. Kosiarki traktorki są niezbędne, gdy nasz trawnik jest naprawdę duży. Wykorzystuje się je także w parkach, na boiskach sportowych.

Niektórzy właściciele ogrodów sami się nimi zajmują, inni zlecają prace ogrodnikowi. Dla jednych praca w ogrodzie jest relaksem, dla innych przykrym obowiązkiem. Jedni i drudzy potrzebują specjalistycznego sprzętu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Maszyny ogrodnicze i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.