Prace ogrodowe

Projekt ogrodu

Ogród to przestrzeń relaksu, odpoczynku, aktywności sportowej, miłego spędzania czasu na łonie natury. Jednak aby ogród spełniał swoje funkcje i cieszył oko właścicieli, musi być zadbany i uporządkowany i to nawet w przypadku gdy ma on sprawiać wrażenie ogrodu bardziej naturalnego, bez odmierzonych linijką rabatek i rzędów kwiatów. Najlepiej zatrudnić specjalistę od projektowania i zakładania ogrodów, który stworzy przestrzeń spełniającą nasze wymagania estetyczne i funkcjonalne.

 

Samo założenie i aranżacja ogrodu to jednak nie wszystko. Właściwie w ogrodzie można pracować przez cały rok – z różnym natężeniem oraz oczywistymi przerwami w trakcie zimy. Najbardziej pracochłonny okres w całym roku to wiosna. Trzeba wtedy przygotować ogród do nowego sezonu, posprzątać po zimie suche liście, pozbyć się zeschłej trawy, przyciąć drzewka, krzewy itd.

Pielęgnacja trawnika

Dobrym rozwiązaniem do naprawy trawników jest wertykulator, który potrafi zregenerować trawę poprzez napowietrzenie podłoża i pobudzenie jej do wzrostu. Dzięki pracy wertykulatora wszelkie nawozy, które zastosujemy na trawnik, będą lepiej przyswajalne, a sam trawnik będzie odżywiony i wzmocniony, co przełoży się na jego atrakcyjny wygląd. W miejscach, gdzie trawnik jest przerzedzony, warto wykonać dosiew, a później można już tylko oczekiwać na wzrost i kosić trawnik regularnie, aby utrzymywać go w dobrym stanie przez cały sezon.

Ale zadbany trawnik to nie wszystko. Najczęściej w ogrodach zasadzone są różnego rodzaju drzewka i krzewy ozdobne, a nierzadko również owocowe. One również wymagają pielęgnacji, podcięcia, zastosowania nawozu. Wiosną warto wykonać przegląd stanu wszystkich roślin znajdujących się w ogrodzie, wyrzucić te, które nie rokują, ewentualnie w ich miejsce dokonać nowych zasadzeń.

Nie należy zapominać o podlewaniu ogrodu, bez wody nie przetrwa fali upałów, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Podlewamy zawsze rośliny niewystawione na ekspozycję słoneczną, albo wcześnie rano, albo wieczorem, a często nawet 2 razy dziennie.

Jeśli ogród jest duży, potrzebny jest profesjonalny sprzęt do nawadniania, bądź ręczny bądź automatyczny. Zraszacze zamontowane w ogrodzie zdecydowanie ułatwiają podlewanie dużych powierzchni.

Już na etapie projektowania i zakładania ogrodu warto pomyśleć o takim układzie i roślinności, aby przestrzeń nie wymagała dużo pracy. Wprawdzie prace w ogrodzie mogą być bardzo przyjemne, jednak jeśli ktoś nie ma do tego głowy lub zwyczajnie brakuje mu czasu, warto skorzystać z usług profesjonalnego ogrodnika, który wyposażony w specjalistyczne narzędzia ogrodnicze zadba o nasz komfort i doznania estetyczne na łonie natury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.