Kotły centralnego ogrzewania

Każdy producent kotłów zachwala swój produkt, a klient nie do końca wie, na który kocioł się zdecydować. Wybór kotła to zawsze duży problem, a oferta producentów dostępna na rynku tak szeroka, że trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę lub zdać się na porady fachowca.

Ciepłownictwo polega na wytwarzaniu, przesyłaniu i wykorzystywaniu energii cieplnej. W tym procesie biorą udział różnego rodzaju kotły wytwarzające ciepło. Jeśli chcą Państwo zapewnić w pomieszczeniach tanie ogrzewanie spalinowe, warto zainwestować w kotły c.o.

Kotły centralnego ogrzewania można podzielić na wiele różnych rodzajów i typów. Różnią się one budową, parametrami technicznymi, sposobem regulacji mocy, technologią pobierania powietrza i odprowadzania spalin, a także powierzchnią grzewczą. Dobrze dobrane kotły będą sprawnie funkcjonować w każdym miejscu, zapewniając użytkownikom wygodę i łatwość obsługi. Wystarczy tylko poddawać je regularnie serwisowi.

Przykładem nowoczesnych i cieszących się dobrą opinią kotłów gazowych są urządzenia marki Vaillant i Junkers, które są znane ze swojej niezawodności i dużej dostępności. Posiadają one solidną konstrukcję i są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które powodują, że kotły te są ekonomiczne i ekologiczne. Niektórymi modelami można nawet sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Korzystając z profesjonalnego serwisu Vaillant lub też serwisu Junkers mamy pewność, że zakupiony kocioł czy podgrzewacz gazowy będzie służył sprawnie przez lata.

Oprócz tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, płynne i gazowe, na rynku są również kotły elektryczne i cieszące się renomą kotły ekologiczne. W zależności od wymagań danego miejsca inne kotły mają najlepsze zastosowania. Nowością są kotły kombinowane, które mogą spalać różne paliwo.

Klient może zdecydować się na kocioł żeliwny lub stalowy. Różnią się one trwałością i konstrukcją. Kotły żeliwne są trwalsze od stalowych – mogą być użytkowane nawet do 25 lat (stalowe o 10 lat krócej). Są również bardziej odporne na korozję. Kotły stalowe natomiast lepiej znoszą spalanie niższej jakości paliwa i są bardziej odporne na duże różnice temperatur.

Kotły mogą występować w wersji stojącej lub wiszącej, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, tradycyjne oraz kondensacyjne – odzyskujące ciepło, które nie ucieka przez komin. Dużym udogodnieniem nowoczesnych kotłów są automatyczne podajniki paliwa, dzięki temu kotły są bardzo wygodne w eksploatacji.

Sprawne ogrzewanie powinno być dostosowane do warunków i możliwości panujących w danym miejscu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kotły i piece i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.