Stojaki rowerowe – infrastruktura dla rowerzystów

stojak rowerowy 1Stojaki rowerowe to ważny element przestrzeni miejskiej. Powinny się znaleźć przy urzędach miejskich, na rynkach i deptakach, oraz na parkingach dla samochodów, gdzie znajdują się przede wszystkim blokady parkingowe.

W dużych miastach Polski powstają nowe trasy i ścieżki rowerowe, montowane są stojaki rowerowe, aby zapewnić cyklistom komfort i bezpieczeństwo (do tego niezbędne są także kaski rowerowe). Wciąż jednak w wielu miejscach nie można wybrać się bezpiecznie do miasta, nie ma ścieżek rowerowych, ani stojaków, gdzie można zostawić rower, więc nie ma się czemu dziwić, że poruszanie się po mieście na rowerze nie jest wcale popularne wśród Polaków. Miasta bowiem nie są przyjazne amatorom dwóch kółek.

Na Zachodzie normą jest duża dbałość o rowerzystów, ścieżki oraz stojaki rowerowe są na porządku dziennym, a jazda na rowerze po mieście czymś bardzo naturalnym. W Polsce jeszcze nie wszyscy rozumieją, że propagowanie jazdy na rowerze może przyczynić się do zmniejszenia korków w centrum miast oraz ograniczenie emisji spalin. Dzisiaj często zdarza się, że w samochodzie jedzie tylko kierowca, bez pasażerów. Gdyby część kierowców przesiadła się na rower lub do komunikacji miejskiej, zatłoczenie i zanieczyszczenie można by znacznie ograniczyć.

W największych miastach rośnie popularność rowerów jako środków poruszania się po mieście, na przykład dojazdu do pracy. Jest to dowód na to, że może coś się zaczyna zmieniać w polskim społeczeństwie, które ceni wszelkie wygody, ale nie dba o zdrowie i aktywność na co dzień.

Rower w mieście posiada wiele zalet, pod warunkiem, że są ścieżki oraz stojaki rowerowe. Można nim wtedy szybko dojechać do centrum, gdy ulice są bardzo zatłoczone, na przykład w godzinach szczytu, a przede wszystkim pozwala zachować zgrabna sylwetkę i zdrowie.

Budowa infrastruktury jest więc konieczna. Stojaki rowerowe mogą prezentować rozmaity styl, więc bardzo łatwo dopasować je do charakteru miejsca, w którym mają stanąć – mogą być ozdobne, stylizowane na stare zabytkowe, mogą być całkiem nowoczesne. Ważny jest nie tylko wygląd, ale również trwałość stojaków rowerowych, które najczęściej wykonuje się ze stali.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Urządzenia drogowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.