Konserwowanie i renowacja papieru

Naprawa książek czy starodruków nie jest prostym zadaniem. Specjaliści w pracowniach konserwatorskich muszą włożyć niemało pracy i serca, by odzyskały one dawną świetność. Tego typu zadania wymagają także ogromnej dozy cierpliwości, gdyż nie da się wielostronicowego dzieła doprowadzić do porządku w krótkim czasie, z użyciem jedynie podstawowych metod renowacji. Trzeba każdą stronę poddać określonym działaniom i zabezpieczyć całość przed luzowaniem się poszczególnych kartek, co wymaga dużej precyzji i staranności.

Niemal zawsze w procesie renowacji dokumentów używana jest bibuła japońska, która charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością. Z jej pomocą podklejane są wszelkie przetarcia i rozdarcia kartek. Ogromną zaletą bibuły japońskiej jest jej duża tolerancja dla wysokich temperatur. Z powodzeniem wytrzymuje ciepło nawet do 70 stopni Celsjusza. Bardzo łatwo też ją usunąć z konserwowanego materiału. Jest niezwykle cienka i elastyczna oraz delikatna w dotyku.

Bibuła japońska od ponad tysiąca lat produkowana jest w kraju kwitnącej wiśni z włókien roślin gampi, kozu czy mitsumata. Dziś do jej wytwarzania dodaje się również bambus oraz konopie z Manilii. Każda japońska papiernia ma swoją własną recepturę jej produkcji, którą przekazuje kolejnym pokoleniom, zachowując dokładny skład oraz sposoby wykonywania bibuły tylko dla wtajemniczonych. Wysoka jakość i doskonała chłonność bibuły japońskiej sprawia, że jest wykorzystywana do wielu celów. Wykonywane są z niej niezwykle przydatne przekładki w segregatorach ringowych, służy też do pisania odręcznego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konserwacja papieru i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.