Dylematy kredytowe

doradztwo finansoweW większości krajów na świecie, w tym również w Polsce działa wiele instytucji finansowych, które opierają swoją działalność na udzielaniu pożyczek oraz kredytów – klientom indywidualnym oraz różnego rodzaju firmom.

Jeśli chodzi o duże kwoty, to Polacy pożyczają ze głównie w dużych zaufanych bankach. Dotyczy to na przykład popularnych w ostatnim czasie kredytów hipotecznych, mieszkaniowych, gdy chcemy zakupić grunt i w grę wchodzą pokaźne sumy rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Z kolei jeśli zależy nam na mniejszej kwocie i jesteśmy zainteresowani typowym kredytem konsumpcyjnym czy małą pożyczką na zakup telewizora, sprzętu elektronicznego, wczasy, czy prezenty świąteczne, zazwyczaj udajemy się do pozabankowych instytucji finansowych.

Oferują one szybką wypłatę pieniędzy, ale trzeba pamiętać o tym, że takie instytucje pożyczają na wysoki procent i musimy zwrócić im znacznie więcej, niż pożyczyliśmy. Oczywiście wszystko odbywa się zgodnie z prawem, trzeba tylko mieć tego świadomość, podpisując umowę z taką instytucją.

Niezależnie, czy zdecydujemy się na szybką pożyczkę czy wieloletni kredyt w banku, podstawą jest oczywiście spłata zaciągniętego zobowiązania finansowego. Od tego nie ma ucieczki, a wszelkie opóźnienia w spłacie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, łącznie z utratą dobra, która zostało zakupione na kredyt. Tak naprawdę zaciągając kredyt, np . kredyt hipoteczny na mieszkanie, to nie my stajemy się właścicielami nieruchomości, tylko bank. My przejmuje do końca własność dopiero, gdy spłacimy ostatnią ratę kredytu. Jeśli wcześniej powinie nam się noga, i przestaniemy spłacać kredyt, bank może nam odebrać mieszkanie, a wszystkie wpłacone pieniądze przepadają.

To wszystko sprawia, że zanim zdecydujemy się na kredyt, musimy bardzo dokładnie zastanowić się, czy nas na niego stać, i czy nie będziemy mieli kłopotu z regularną spłatą. Oczywiście dodatkowo bank sprawdzi naszą zdolność kredytową i oceni, czy kredyt taki nam się należy czy nie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.