Najpopularniejsze alergeny – roztocza

Roztocza są wszędzie. Z ich nieustannej obecności zdają sobie sprawę jednak tylko alergicy, którzy przez mikroskopijne pajęczaki cierpią katusze. Najbardziej uczulające są odchody tych maleńkich stworzonek.

Wywołują duszności, kaszel, katar, zapalenia spojówek i bardzo swędzące wysypki. Roztocza żywią się pleśnią, tłuszczem, który pozostawiamy dotykając różne przedmioty oraz naszym, martwym naskórkiem. Każdej nocy człowiek traci około 1,5 grama złuszczających się fragmentów skóry. Taka ilość wystarczy do wykarmienia 100 tysięcy roztoczy, które z tego powodu traktują łóżka jak ulubione żerowiska.

Zdrowe miejsce do spania

Osoby uczulone na roztocza powinny wielką wagę przykładać do przygotowania miejsca do spania. Konieczne jest częste wietrzenie sypialni oraz wystawianie pościeli na świeże powietrze. Najskuteczniejsze jest mocne słońce oraz ostry mróz. W takich warunkach roztocza giną. Łóżko powinno posiadać materac lateksowy lub piankowy. Najlepiej wybierać bieliznę pościelową, uszytą z czystej bawełny. Nie wolno jej krochmalić, ponieważ skrobia stanowi dla roztoczy smaczne pożywienie. Warto zaopatrzyć się również w specjalistyczne poduszki i kołdry dla alergików.

W przypadku osób cierpiących na alergię nie sprawdza się teoria, że do spania są najlepsze pierzyny i kołdry z naturalnym wypełnieniem. Puch stwarza roztoczom komfortowe warunki do rozmnażania. Dlatego kołdry dla alergików są wypełniane materiałami syntetycznymi. Najczęściej są to włókna poliestrowe. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wypełnienia silikonowe, które tworzą wyjątkowo niesprzyjające warunki dla życia roztoczy, a jednocześnie zapewniają komfort snu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie wnętrz, Wyroby pościelowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.