Jak działa sprężyna?

Sprężyny to produkt o bardzo szerokich i zróżnicowanych zastosowaniach, z których w większości nie zdajemy sobie sprawy. Elementów sprężynowych używa się w wielu sektorach przemysłu i gospodarki, między innymi w rolnictwie, budownictwie, przemyśle ciężkim, motoryzacyjnym, maszynowym, a także tych lżejszego kalibru, jak branża spożywcza, farmaceutyczna, sprzęt AGD oraz RTV, oświetlenie i wiele innych.

Zasadę działania sprężyny gatunek ludzi zna od tysięcy lat, wykorzystując ją w przeszłości na przykład napinając łuk służący do polowania. Każdy z nas jest w codziennym życiu otoczony przez przedmioty, sprzęty domowego użytku, meble, urządzenia, które do sprawnego funkcjonowania potrzebują właśnie sprężyny. Są to na przykład materace w naszym łóżku, fotelu czy kanapie, lampy, samochody, sprzęt RTV itd.

Sprężyna spełnia kilka podstawowych funkcji Jest to między innymi gromadzenie energii mechanicznej, dokonywanie pomiarów siły (siłomierz), amortyzowanie wibracji i wstrząsów i inne. Producenci sprężyn mają swoje specjalizacje, dostarczając na rynek specyficzne rodzaje i typy sprężyn przeznaczonych do konkretnych maszyn i urządzeń. Wśród nich znajdują się: sprężyny gazowe, naciągowe, śrubowe, naciskowe, skrętne, pierścieniowe, zaworowe i wiele innych. Liczba zastosowań sprężyn cały czas rośnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Technika i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.