Studia w Krakowie

Kraków należy do miast, których życie kulturalne i społeczne w znacznym stopniu zależy od studentów. Duża liczba uczelni publicznych i niepublicznych sprawia, że każdego roku akademickiego studia Kraków rozpoczyna rzesza młodych ludzi z całej Polski.

Niestety niż demograficzny sprawił, że uczelnie radzą sobie coraz gorzej. Kryzys dotyka zwłaszcza uczelnie niepubliczne, których utrzymanie jest wprost związane z czesnym, pobieranym od studentów. Mniejsza liczba studiujących na studiach zaocznych powoduje, że również uczelnie publiczne, pobierające opłaty za studia zaoczne i wieczorowe, zaczynają odczuwać pustki w kasie.

Kryzys akademicki odbija się również w innych dziedzinach. Na mniejszej liczbie studentów cierpi całe miasto. Nawet jeśli dzisiaj nie obserwuje się gwałtownych spadków cen wynajmowanych mieszkań, to już wkrótce sytuacja może być zauważalna. Symptomatycznym obrazem problemów, przed którymi stanęły krakowskie uczelnie, jest decyzja Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa o wycofaniu się uczelni z finansowania studenckiego radia Radiofonia, które od lat związane jest z krakowskimi uczelniami i ich studentami.

Raport Instytutu Sokratesa, dotyczący wpływu demografii na szkolnictwo wyższe w Polsce, jest przerażający. Do 2020 roku liczba studentów będzie malała. Wtedy będzie ich 360 tysięcy, czyli prawie o połowę mniej niż w roku 2002 i jedną trzecią mniej niż w 2010. Najgorsze jest to, że uczelnie nie mają pomysłu, jak przyciągnąć młodych ludzi na studia. Kraków ciągle liczy, że jego pozycja zapewni zainteresowanie potencjalnych chętnych. Niestety taka bierność może okazać się bardzo niebezpieczna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Studia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.