Zastosowania i przebieg procesu chromowania

Renowacja pojazdów wymaga również naprawy elementów, które były zabezpieczone przed korozją, za pomocą pokrywy chromowej. Chromowanie jest niezwykle efektowną metodą ozdabiania metalowych powierzchni i bardzo często stosowano ją w motoryzacji. Efektowne grille, pokrywy świateł, klamki czy felgi wymagają często odnowienia i przywrócenia dawnego blasku. Przede wszystkim należy bardzo uważnie sprawdzić stan, w jakim znajdują się odnawiane części. Niewidoczne części należy poddać piaskowaniu, w celu usunięcia korozji i zabrudzeń.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie elementu oraz jego odtłuszczenie, a następnie można przejść do pozbycia się dawnej powłoki chromowej, niklowej i miedziowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ chromowanie wiąże się z pokrywaniem części również niklem. Oczyszczone elementy należy poddać szczegółowym oględzinom i renowacji poprzez uzupełnienie ubytków płynnym metalem. Spore dziury uzupełnia się wstawkami. Kolejnym krokiem jest oszlifowanie części za pomocą tarcz o coraz mniejszych ziarnach. Wyszlifowany metal należy dokładnie wypolerować. Kolejny raz przedmiot będzie polerowany po chromowaniu galwanicznym.

Chromowanie powierzchni metalowych jest dosyć skomplikowanym procesem, w którym w określonej kolejności należy elementy odtłuścić, wytrawić w celu usunięcia tlenków, pokryć powłokami miedziowymi i niklowymi, a na zakończenie galwanicznie nakłada się cienką warstwę chromu. Tak odnowiony i zabezpieczony element będzie mógł służyć przez wiele lat. Dzięki kompletnej renowacji poszczególne elementy dawnych samochodów wyglądają jak nowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chromowanie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.