Zastosowania geosyntetyków

Współcześnie używa się wiele geosyntetyków, służących rozmaitym zastosowaniom. Geowłókniny, geotkaniny i geosiatki, wykonane z tworzyw sztucznych, stosuje się w budownictwie, drogownictwie, ogrodnictwie czy rolnictwie. Szczególne właściwości mają geosiatki, które są produkowane z różnych tworzyw, często z dodatkiem włókna szklanego. Charakteryzują się wytrzymałością na duże obciążenia i dobrze zazębiają z kruszywem. Stosuje się je do wzmacniania konstrukcji ziemnych oraz do zbrojenia nawierzchni asfaltowych.

Geokraty, czyli geosiatki komórkowe są przestrzennymi elementami, zbudowanymi z komórek różnych wielkości, przypominających plaster miodu. W te przestrzenie wsypuje się pospółkę, glebę, kruszywa lub beton, tworząc w ten sposób wzmocnienie podłoża czy umocnienie zboczy i skarp. Geokraty mogą być stosowane na powierzchniach, których nachylenie nie przekracza 45 stopni. Dzięki temu można niezwykle skutecznie zabezpieczać osuwiska.

Geosiatki komórkowe są dostarczane w formie niewielkich elementów, które są bardzo lekkie i łatwo można nimi pokryć dowolny teren. Poszczególne fragmenty przytwierdza się do podłoża metalowymi kotwami i łączy między sobą za pomocą opasek samozaciskowych lub metalowych zszywek. Po zasypaniu pustych przestrzeni powstaje bardzo stabilny dywan, który dodatkowo można wzmocnić poprzez posadzenie roślin. Trawa oraz niskopienne krzewy dzięki własnym systemom korzennym dodatkowo spajają wszystko, stanowiąc zaporę przed osuwaniem się ziemi. W taki sposób są wykończone nasypy kolejowe, podjazdy wiaduktów czy nasypy autostrad.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Materiały Budowlane i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.