Zastosowania szkła hartowanego

Szkło należy do materiałów wyjątkowo kruchych. Nie tylko uderzenie, ale i wewnętrzne naprężenia mogą spowodować jego rozpad na mniejsze kawałki, które zagrażają bezpieczeństwu użytkownika. W przypadku szkła wykorzystywanego na co dzień w postaci szklanek, kieliszków czy talerzyków, jego kruchość nie ma większego znaczenia. Dobrze wiemy, czym może się skończyć upadek ich na ziemię, czy niefortunne uderzenie. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o większe płaszczyzny, jak okna czy drzwi, które mogą zagrażać naszemu życiu.

Ze względu na bezpieczeństwo, we wszelkich otworach drzwiowych i okiennych montowane jest zazwyczaj szkło hartowane. Jest to rodzaj szkła poddawanego obróbce termicznej, w piecach o temperaturze przekraczającej 600 stopni Celsjusza, a następnie chłodzonego zimnym, sprężonym powietrzem. Tak przygotowane szkło nie rozpada się na duże kawałki, a na maleńkie kryształki, którymi ciężko zrobić sobie krzywdę. Szkło hartowane jest niewątpliwie szkłem bezpiecznym. Efektem hartowania jest również jego zwiększona odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Należy pamiętać, że szkło hartowane nie może podlegać dalszej obróbce. Nadanie konkretnego kształtu, wycięcie w nim otworów i wygładzenie krawędzi powinno odbywać się przed przystąpieniem do hartowania. Najczęściej szyby hartowane oglądać możemy w samochodach, gdzie w razie uderzenia cała szyba zamienia się w malutkie okruchy, całkowicie bezpieczne podczas wypadku czy gwałtownego hamowania. Powszechnie są stosowane również w budownictwie, gdzie zasady bezpieczeństwa są niezwykle istotne dla komfortu użytkowania domów czy mieszkań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.