Stan instalacji wodnej

Każdy inwestor budujący dom musi zadbać o prawidłowe wykonanie instalacji gazowej, elektrycznej oraz wodnej. Staje przed wieloma trudnymi decyzjami, a wykonawcy z reguły nie ułatwiają wyborów, mnożą problemy i starają się wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy za wykonaną pracę. Elektrycy ciągną kable w nieskończoność, montują gniazda antenowe nawet w łazienkach i spiżarniach, a hydraulik krząta się po kotłowni dodając kolejną zbędną rurkę do labiryntu, który stworzył na ścianie. Wiadomo przecież, że nam przyjdzie zapłacić za te wszystkie elementy podwójnie.

Instalacja wodna jest najbardziej skomplikowanym komponentem domu. Musi współpracować z instalacją grzewczą, a także z kanalizacją. Woda z wodociągu nie powinna bezpośrednio płynąć do kranu, zwłaszcza jeśli ma służyć do picia. Niezbędna jest choćby podstawowa filtracja wody, którą będziemy spożywać. Jednocześnie zabezpieczy ona całość instalacji przed przedostaniem się do niej drobinek piasku, szlamu czy rdzy, które mogą powodować zatory oraz przyczynić się do kosztownych w skutkach awarii.

Filtracja wody pitnej może odbywać się poprzez montaż niedrogich filtrów, eliminujących przedostawanie się do instalacji ciał stałych, a także poprzez zamontowanie stacji uzdatniania wody, która ograniczy w niej także ilość chloru i zmniejszy jej twardość. W sklepach dostępne są również małe, domowe filtry do wody, które służą do poprawienia jakości wody przeznaczonej do picia. Jakość wody, którą pijemy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i wyglądu, o czym warto zawsze pamiętać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Instalacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.