Gnejs – dekoracyjny kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy może mieć ciekawe zastosowania w przestrzeni publicznej oraz w prywatnych ogrodach. Wśród różnych gatunków kamienia dość popularnym jest ostatnio gnejs, który charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, co jest niezwykle ważne, jeśli chcemy, by kamień służył nam przez lata. Dodatkowo ma bardzo ciekawą strukturę, co przekłada się na dekoracyjny i ozdobny charakter gnejsu.
Ten materiał jest także stosowany w budownictwie drogowym i kolejowym, ze względu na swoje doskonałe walory.

Gnejs jako kamień ogrodowy sprawdza się wyśmienicie. Stwarza szerokie możliwości aranżacji przestrzeni – w zależności od typu ogrodu oraz gabarytów samego kamienia. Jest on dostępny w różnej postaci – zarówno jako drobna mieszanka do wysypywania alejek, jak i większe okazy do aranżacji ogródka skalnego czy też ozdobienia oczka wodnego. Złoża gnejsu eksploatowane są w Polsce, a uzyskane kruszywa prezentują wysoką jakość. Na rynku dostępny jest kamień ogrodowy w różnych wielkościach, może to być kora kamienna, grys, płytki łupane, kamień laminowany czy duże głazy.

Naturalny kamień ma to do siebie, że bardzo dobrze komponuje się z zielenią ogrodu. Do aranżacji ogrodu, zwłaszcza jeśli jest w nim duża powierzchnia do zagospodarowania, warto zatrudnić specjalistę od architektury zieleni. Uwzględniając potrzeby i wymagania inwestora, zaprojektuje on ogród w najdrobniejszych szczegółach, a następnie przypilnuje realizacji projektu. Jeżeli nie zależy nam na wyjątkowej oryginalności, możemy też spróbować sami zaprojektować przestrzeń ogrodu, ale to wcale nie jest takie proste. Oczywiście łatwo jest posadzić trawę i posadzić wzdłuż ogrodzenia iglaki, ale z pewnością nie jest ciekawe rozwiązanie, które będzie cieszyć oko inwestora przez długi czas.

Projektant ogrodu może wykazać się inwencją twórczą i wyobraźnią, a przede wszystkim stworzy projekt dopasowany do naszych potrzeb, spełniający określone funkcje i zadania. Ogród jako przestrzeń prywatna, powinien dawać poczucie intymności, spokoju i wyciszenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.