Silosy lejowe

Silosy lejowe i płaskodenne to dwa typy urządzeń do zboża i pasz, które można spotkać w rozwiniętych gospodarstwach rolnych. Ich obecność jest obowiązkowa, bowiem służą przede wszystkim do przechowywania wszystkich rodzajów zboża, jak również nasion roślin oleistych i kukurydzy oraz sypkich i granulowanych pasz. W związku z tym należy wyróżnić silosy zbożowe oraz silosy paszowe.

Silosy składają się z dużego cylindra, który może być wykonany z blachy ocynkowanej falistej lub gładkiej, dachu oraz dna – lejowego lub płaskiego, uzupełnieniem jest płyta fundamentowa, która odpowiada za stabilne umocowanie silosu i jego bezpieczne użytkowanie. Są to podstawowe elementy silosów zbożowych i paszowych, jednak dzisiejsze technologie pozwalają na znacznie więcej. Napędzane przez potrzeby rynku rozwiązania, udogodnienia i ulepszenia to między innymi: systemy monitorowania temperatury oraz wilgotności ziarna, napowietrzania, schładzania, osuszania ziarna, pneumatyczny załadunek itd.

Nowoczesne wyposażenie silosów zbożowych i paszowych daje użytkownikowi szerokie możliwości, jeśli chodzi o utrzymanie przechowywanego zboża oraz mieszanek paszowych w doskonałych warunkach przez dłuższy czas. Kontrola i monitoring jakości są tu niezbędne.

W silosach lejowych znajdują się dodatkowe funkcje i rozwiązania, znacznie ułatwiające ich obsługę oraz stosowanie. Można tu zaliczyć między innymi rurę odpowietrzającą, rurę załadunkową, otwór wylotowy na dnie, wlot załadunkowy czy wzierniki. Lejowe dno w kształcie stożka umożliwia bezproblemowe grawitacyjne rozładowanie silosu.

Bez silosów zbożowych i paszowych nie można sobie wyobrazić sprawnie działającego gospodarstwa rolnego czy zakładu przetwórstwa, działającego w tej branży. Rozbudowane magazyny zbożowe zbudowane w oparciu o silosy lejowe i płaskodenne na stałe wpisały się w krajobraz rolniczy, stanowiąc jego nieodzowny element. Silosy są tak skonstruowane, że doskonale współpracują z innymi elementami systemu – przenośnikami, budynkami inwentarskimi itd.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Maszyny rolnicze, Rolnictwo i hodowla i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.