Oznakowanie poziome dla niewidomych

Oznakowanie poziome to ważny element poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonuje się je na wszelkich typach dróg – autostradach, drogach ekspresowych i innych, a także w miastach, na placach, parkingach, placach manewrowych. Funkcją oznakowania poziomego jest wydzielenie pasów i kierunków ruchu, przejścia dla pieszych, miejsc parkingowych itp. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pozwalają uzyskać trwałe efekty, łącznie z efektem odblaskowości, który jest niezwykle istotny.

Odblaskowe oznakowanie poziome sprawia, że jest ono dobrze widoczne także nocą, a także w trudnych warunkach pogodowych, między innymi podczas silnego opadu deszczu.

Na rynku jest wiele możliwości realizacji i typów oznakowania poziomego – jest to oznakowanie grubowarstwowe i cienkowarstwowe, oznakowanie dla niewidomych – wypukłe pasy ostrzegawcze na peronach, prze przejściem dla pieszych, piktogramy z symbolem roweru czy inwalidy, ścieżki rowerowe i inne. Wykorzystywane do tego są różnorodne materiały, wśród nich znana jest na przykład masa chemoutwardzalna (grubowarstwowe oznakowanie poziome) i farba drogowa (cienkowarstwowe oznakowanie).

Coraz powszechniejsze jest kolorowe oznakowanie pasów dla pieszych, które są dobrze widoczne zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Żywa kolorystyka oraz estetyka wykonania sprawia, że takie oznakowanie poziome ożywia przestrzeń miejską.

Szczególnym przykładem oznakowania jest to skierowane do osób niewidomych oraz niedowidzących. Wiadomo, że samodzielne poruszanie się takich osób w przestrzeni miejskiej jest wyjątkowo trudne, jeśli nie niemożliwe. Barier architektonicznych jest dużo, i zazwyczaj bez pomocy osób trzecich, nie udałoby się dotrzeć do niektórych miejsc. Ułatwienie mogą więc stanowić na przykład wypukłe pasy ostrzegawcze, które można wyczuć pod stopą dzięki specjalnym wypustkom. Informują one o zbliżaniu się do miejsca stanowiącego potencjalne zagrożenie, jak peron czy ulica.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Motoryzacja, Oznakowanie poziome i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.