Aparatura kontrolno-pomiarowa

Aparatura kontrolno-pomiarowa ma wiele zastosowań laboratoryjnych i przemysłowych, stosuje się ją na przykład w farmacji. W jej skład wchodzą między innymi sygnalizatory poziomu różnych cieczy w zbiornikach zamkniętych oraz otwartych. Sygnalizatory oraz regulatory stosuje się do cieczy, które nie powodują korozji materiałów, są to ciecze typu: woda, oleje, alkohole, kwasy, ścieki i inne. W ofercie specjalistycznych firm znajdują się między innymi:

– sygnalizatory poziomu pływakowe – do cieczy zanieczyszczonych i czystych,
– elektroniczne sygnalizatory poziomu – do cieczy przewodzących prąd
– regulatory poziomu elektroniczne.

Cechą sygnalizatorów jest możliwość ich wszechstronnego zastosowania – na przykład w układach sygnalizacji akustycznej i optycznej, w układach samoczynnego napełniania itd. Stosuje się je więc w zbiornikach wody pitnej, zbiornikach napojów, kotłach, hydroforach, osadnikach ścieków itd.

Innym przykładem aparatury kontrolno-pomiarowej wykorzystywanej w przemyśle i laboratoriach są manometry różnicowe, które odpowiadają za pomiary różnicy ciśnień, a także nadciśnienia i podciśnienia. Manometry występują w różnych wersjach – od najprostszej do zaawansowanej technologicznie, która może być stosowana także do różnych innych pomiarów – np. poziomu lub gęstości cieczy. Specjalistyczne manometry różnicowe wykorzystywane są na przykład w agregatach przemysłowych czy maszynowniach statków.

Badania i pomiary oraz testy to nieodłączna część każdego laboratorium pomiarowego czy laboratorium uczelni wyższej. Dlatego tak istotną rolę pełnią różnego rodzaju stanowiska laboratoryjne i dydaktyczne. Mogą to być na przykład:

– stanowiska przeznaczone do badania przewodności cieplnej gazów, cieczy, ciał stałych
– stanowiska laboratoryjne służące do badania wilgotności gazów
– stanowiska do badania fluidyzacji.

Tego rodzaju stanowiska produkowane są ściśle według wytycznych zamawiającego, ponieważ ich funkcje i przeznaczenie są bardzo wyspecjalizowane. Muszą one być ergonomiczne i funkcjonalne, by spełniały wysokie wymagania laboratoriów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aparatura badawcza, Technika i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.