Zastosowania sklejki

Sklejka jest używana w wielu dziedzinach przemysłu i usług. Najczęściej kojarzy się ją z branżą meblową, bo ze sklejki robi się i elementy wewnętrzne szaf, biurek i widoczne elementy mebli, na przykład krzeseł czy foteli – takie jak oparcia, podłokietniki itp. Ale zastosowania sklejki są znacznie szersze i bardziej wszechstronne. Przede wszystkim odgrywa ważną rolę w budownictwie, między innymi w budowie systemów szalunkowych, poszyć dachowych, sufitów, ścianek działowych. Sklejki używa się także do budowy podłóg przemysłowych, elewacji, podestów, rusztowań. Stosowana jest także w produkcji drzwi i parkietów.

Niewiele osób wie, że sklejka ma swoje zastosowanie także w motoryzacji. Wykonuje się z niej elementy przyczep samochodowych i nadwozi, a także wagonów kolejowych.

Sklejkę możemy spotkać na każdym kroku – na tablicach informacyjnych, w sklepach z zabawkami i sprzętem nagłaśniającym, na jachtach i żaglówkach, na placu zabaw i w wielu innych miejscach.

Jeśli chodzi o meblarstwo, to sklejka jest w tej branży dość mocno widoczna. Dzisiaj wraca moda na przykład na krzesła z wyprofilowanej sklejki, które były charakterystycznym elementem wyposażenia wnętrz w poprzednim ustroju. Mają one różne fantazyjne kształty, dzięki czemu sklejka nabrała zupełnie nowego wyrazu i charakteru. Duże możliwości sklejki odkryto stosunkowo niedawno, i zaczęło się eksperymentowanie z tym materiałem.

Sklejka, aby spełniała najwyższe wymagania producentów mebli, musi być bardzo wytrzymała i elastyczna, żaden mebel nie przetrwałby próby czasu, jeśli materiał, z którego został zrobiony, będzie słaby i mało odporny.

Krzesła ze sklejki są barwione na różne kolory, dzięki czemu spełniają wymagania współczesnych konsumentów, którzy lubią dopasowywać kolorystycznie różne elementy wyposażenia i wystroju wnętrz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Materiały wykończeniowe, Sklejka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.