Sztukateria i tynki dekoracyjne

Sztukateria kojarzy się ze stylowymi i eleganckimi wnętrzami, pałacami, gabinetami, oficjalnymi przestrzeniami. Dzięki sztukaterii wnętrze nabiera wytworności. Wyróżniamy sztukaterię wewnętrzną oraz zewnętrzną. Może ona by wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejsza jest gipsowa i styropianowa oraz wykonana ze stiuku.

Sztukateria styropianowa ma wiele zalet, ponieważ jest lekka i bardzo prosta w montażu. Później wystarczy ją tylko pomalować farbą emulsyjną, i dekoracja ściany czy sufitu gotowa. Najczęściej sztukaterie przyjmują postać listew, gzymsów, rozet, są również bardziej wymyślne i wyrafinowane formy artystyczne wykonane z gipsu. Taką sztukaterię trzeba po zamontowaniu zagruntować i pomalować farbami olejnymi lub też emulsyjnymi, jak na przykład farby Dekoral.

Sztukateria jest rzeźbioną wypukłą ozdobą ściany, która dostępna jest w różnych wzorach. Poszczególne elementy można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc oryginalną i harmonijną całość, i mocując na wybranej powierzchni.

Sztukateria na ścianie lub suficie przywołuje skojarzenia z klasycznymi wnętrzami pałacowymi, i rzeczywiście wybór tej formy zdobienia ścian i sufitów narzuca pewną stylistykę i aranżacje całego wnętrza. Oczywiście dzisiaj bardzo modne są różne przełamania jednorodnego stylu, łączenie kontrastowych elementów stylistycznych, jednak na to stać tylko najodważniejszych. W większości przypadków sztukaterie na ścianach łączą się ze stylowymi meblami, eleganckimi lampami itd.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku tynków dekoracyjnych, które też wielu osobom kojarzą się raczej ze starym stylem. Jednak tynki dekoracyjne są bardziej uniwersalne, można sobie wyobrazić nowoczesne wnętrze z ozdobnym tynkiem na ścianie.

Dziś w dobie dużych marketów budowlanych i internetu, konsumenci mają bardzo wiele możliwości wykończenia oraz aranżacji wnętrz – czy to mieszkalnych, czy biurowych, oficjalnych, usługowych. Wiele zależy od ich inwencji, wyczucia stylu oraz oczywiście finansów, jakimi dysponują.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły dekoracyjne, Budownictwo, dom i mieszkanie, Materiały wykończeniowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.