Sztuka kamieniarska

Nagrobki i pomniki to elementy architektoniczne, które są widocznym i trwałym upamiętnieniem zmarłej osoby oraz oznaczeniem miejsca jej pochówku. Nagrobki mogą przybierać zróżnicowaną postać, mogą to być proste płyty w wygrawerowanym nazwiskiem, datą urodzin i śmierci, ale również pomniki lub mauzolea, czyli większe budowle, a także kopce czy kurhany. Każda epoka ma swoje tradycje i upodobania związane z formą nagrobków, ale ich istota jest zawsze taka sama. Nagrobki są znane od czasów prehistorycznych, kiedy to powstawały megality lub kurhany.

Dzisiaj sztuka kamieniarska osiągnęła swoje szczyty. Na cmentarzach widoczne są coraz bardziej zróżnicowane pomniki i nagrobki, wykonane z różnych kamieni. Najbardziej pospolitym kamieniem, z którego wytwarzane są nagrobki, jest oczywiście granit. Jest on stosunkowo tani, i w związku z tym najbardziej popularny. Nagrobki wykonane z granitu są najczęściej klasyczne, w postaci prostych bloków kamiennych. Natomiast bardziej wyszukanym i znacznie droższym kamieniem na pomniki jest marmur w swoich licznych odmianach i wybarwieniach. Marmur to zdecydowanie wyższa półka, jeśli chodzi o nagrobki w Polsce.

Pomniki i nagrobki marmurowe to spory wydatek, ale też efekt może być zachwycający. Wszystko zależy od wykonawcy, czyli zakładu kamieniarskiego, który realizuje zamówienie. Kamieniarstwo to rzemiosło mające swoje początki w czasach prehistorycznych. Przez wieki było rozwijane i doskonalone, a dziś wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki, które pozwalają uzyskać pożądane efekty, precyzję wykonania oraz dokładność, a także znacznie usprawniają pracę kamieniarza.

W przypadku pomników i rzeźb nagrobnych, możemy mówić o kamieniarstwie artystycznym, które wymaga już bardzo rozwiniętych umiejętności i duszy artysty, który sprosta stawianym przez zamawiającego oczekiwaniom. Takie rzeźby nagrobne od razu przyciągają uwagę, są niezwykła ozdobą nagrobka, który staje się zupełnie wyjątkowy i niepowtarzalny. W ten sposób wiele osób próbuje oddać cześć zmarłym, zachować o nich dobrą pamięć, wyróżnić ich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyroby z kamienia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.