Sklejka oraz okleiny naturalne

Sklejka to materiał wykorzystywany w meblarstwie, składający się z paru warstw drewna. Potocznie bywa nazywana dyktą, wytwarza się ją z wielu rozmaitych gatunków drewna – między innymi z olchy oraz brzozy, jak również z buku. Są to rodzime gatunki drzew, ale bywa, że sklejki produkuje się także z gatunków egzotycznych. Warstwa znajdująca się wewnątrz to najczęściej drewno gorszej jakości, natomiast warstwa zewnętrzna lepszej. Najważniejszym atutem sklejki jest jej elastyczność i możliwość gięcia. Sklejkę modeluje się na gorąco, uzyskując doskonałe i trwałe efekty. Dzięki temu można ją stosować w modelarstwie.

Możliwości zastosowania sklejki są bardzo duże. Jednym z zastosowań jest meblarstwo – produkcja mebli biurowych, mieszkaniowych itd. W meblarstwie najczęściej ze sklejki wykonuje się na przykład oparcia krzeseł, podłokietniki, tyły szaf i tym podobne elementy. Natomiast okleiny naturalne i modyfikowane mogą stanowić fronty mebli w każdym pomieszczeniu. Sklejka z powodzeniem jest także stosowana w budownictwie (budowanie ścianek oddzielających pokoje itp.), lotnictwie czy szkutnictwie.

Sklejka powstaje w bardzo określonych warunkach i wymaga użycia profesjonalnych maszyn i urządzeń. Na pierwszym etapie produkcji sklejki drewno wymaga hydrotermicznej obróbki, która jest wykonywana w temp. 50 stopni Celcjusza. Kolejnymi etapami procesu powstawania sklejki jest korowanie oraz oczyszczanie drewna z łyka, następnie przycięcie kłód, oraz skrawanie płatów. Sklejka powstaje po sklejeniu kilku warstw płatów drewna. Następnie trzeba ją wysuszyć, poddać sprasowaniu, obrzynaniu oraz końcowemu szlifowaniu.

Sklejka jest materiałem, który najczęściej można kupić bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym lub w supermarketach budowlanych. Sklejki są również dostępne w sklepach internetowych, co jest dużym udogodnieniem dla konsumentów, którzy mogą dokonać zakupu sklejki bez wychodzenia z domu, z ekspresową dostawą do domu. Sklejki dostępne na rynku mają różną grubość i kolorystykę oraz parametry techniczne, mogą być również w wersji wodoodpornej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Drewno, Materiały Budowlane, Sklejka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.