Systemy kominowe

Kominy to niezbędny element każdego budynku. Jego zadaniem jest skuteczne odprowadzanie spalin z ogrzewanego budynku. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w życie weszły nowe przepisy związane z ochroną środowiska i ekologią. To zagadnienie dotyczy również kotłów oraz kominów i odprowadzania spalin. Wiadomo, że efekty spalania różnych paliw muszą zachowywać pewne normy, aby nie zatruwały środowiska naturalnego, a kominy muszą być szczelne i sprawne, by zapewnić bezpieczeństwo ludzi znajdujących się wewnątrz budynków.

Nieszczelność przewodów kominowych doprowadziła już do wielu tragedii. Stare systemy kominowe powinny być na bieżąco wymieniane i remontowane, ale administratorzy i właściciele budynków często oszczędzają na remontach, ryzykując ludzkim życiem. Wiele wypadków ma swoja przyczynę również w niefrasobliwości mieszkańców, którzy na przykład zakrywają kratki wentylacyjne, by zablokować zimne powietrze, które z nich wychodzi. Kończy się na tym, że pomieszczenia nie mają odpowiedniej wentylacji, co w najlepszym wypadku może prowadzić do powstania grzyba, a w najgorszym nawet do zatrucia gazem itd.

Nowoczesne kominy są wykonywane ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu zachowują długą żywotność i trwałość, a jednocześnie są bardzo skuteczne i sprawne. Wybór kominów i całych systemów kominowych na rynku jest bardzo duży. Jest to tak specjalistyczna branża, że trzeba poradzić się fachowca, i wynająć profesjonalną firmę, której zadaniem jest montaż kominów. Wyspecjalizowana firma kominiarska przede wszystkim dobierze najbardziej odpowiedni system kominowy do danego miejsca i warunków, następnie przygotuje gotowy projekt i wykona montaż.

Na rynku dostępne są kominy w wielu wersjach, wykonane z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się między innymi izolowane kominy dwupłaszczowe, które wykonuje się ze stali nierdzewnej. Spełniają one wyśrubowane i rygorystyczne normy bezpieczeństwa i dobrze sprawdzają się w domkach letniskowych wykonanych z drewna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i mieszkanie, Kominy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.