Stacja pogodowa

Stacja pogodowa jest przydatnym elektronicznym urządzeniem, które idealnie się sprawdza do domowego użytku. Jest to urządzenie odczytujące aktualne warunki pogodowe, i na nich ich podstawie – prognozujące pogodę na najbliższe godziny.

Nowoczesna technologia wykorzystana w domowych stacjach pogodowych sprawia, że mogą one odczytywać wiele parametrów – temperaturę powietrza na zewnątrz (za sprawą czujników bezprzewodowych), temperaturę wewnątrz, poziom wilgotności, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne itp.

Stacje pogodowe posiadają wyświetlacz, na którym prezentowane są wartości powyższych czynników. Natomiast prognozy wyświetlane są jako ikonki – symbole deszczu, słońca, chmur. Większość stacji pogodowych oprócz swojej podstawowej funkcji pełnią także funkcję zegara, który charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością – dzięki aktualizacji poprzez sygnał radiowy z zegarem atomowym.

Stacja pogodowa może się okazać bardzo przydatna w przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, mających problemy z sercem lub meteopatów. Ich samopoczucie w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, więc informacja o nadchodzącej burzy czy fali upałów może mieć kolosalne znaczenie.

Dla reszty stacja pogodowa będzie z pewnością gadżetem, z którego raz na jakiś czas zrobią użytek. Można na niej odczytać na przykład poziom wilgotności w pomieszczeniu, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Dane podawane przez stację są jak najbardziej aktualne, bieżący odczyt dotyczy konkretnego miejsca i czasu, co odróżnia elektroniczną stację pogodową od prognoz telewizyjnych.

Stacja pogodowa może funkcjonować jako zegar i budzik, jego nowoczesna forma z dużym wyświetlaczem powoduje, że może on być nietypową ozdobą wnętrza. Oferta dostępnych na rynku stacji pogodowych jest bardzo zróżnicowana – ceny zaczynają się już od 100 złotych, a kończą na 1000. Niektóre modele mogą dodatkowo funkcjonować jako ramki elektroniczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Elektronika i elektryka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.